Astrofilm 2021

V príjemnom prostredí kina Fontána (Kultúrno spoločenské centrum) v Piešťanoch sa v dňoch 12. – 14. októbra 2021 konal 15. ročník Astrofilmu, medzinárodného filmového festivalu. Hlavným organizátorom bola Slovenská ústredná hvezdáreň v Hurbanove, mesto Piešťany a ako partneri už tradične už náš Slovenský zväz astronómov a Slovenská astronomická spoločnosť pri SAV.

Program festivalu bol mimoriadne bohatý, jeho súčasťou boli aj ukážky a prezentácie popularizačnej práce hvezdární, zvlášť v čase náročných pandemických opatrení, pripomenutie si významných výročí (15 rokov Astrofilmu, 150. výročie založenia hvezdárne v Hurbanove, 15 rokov Astronomickej olympiády) a niekoľko pozvaných prednášok (doc. R. Gális, Mgr. P. Čechvala, Ing. R. Barsa a dr. S. Kaniansky).

Do súťaže bolo prihlásených 7 filmov a nás teší, že Cenu primátora získal film o problematike svetelného znečistenia Vo svetle noci režiséra M. Poka (CVTI), na ktorom sme sa podieľali jeho námetom ešte pred niekoľkými rokmi a účinkujú v ňom viacerí naši členovia. Inšpiratívna bola aj moderovaná beseda (dr. Rapavý) s niektorými protagonistami tohto filmu (prof. M. Zeman, doc. J. Tóth, MUDr. M. Kucharík). Je potešiteľné, že tento film získal množstvo ocenení nielen u nás, ale aj vo svete.

Súčasťou Astrofilmu bol aj netradičný krst knihy Bačkorový astronom na cestách za tmou Z. Bardona, na ktorej príprave sa podieľali ako editori aj dvaja naši členovia.

V závere festivalu bola odovzdaná Csereho cena Slovenskej astronomickej spoločnosti pri SAV za populárno-vedeckú činnosť, ktorej laureátom za rok 2021 sa stal RNDr. Miroslav Znášik.

Podrobnejšie informácie o festivale aj ocenení SAS pri SAV sú v pekných článkoch R. Gálisa (Astrofilm, Csereho cena).

 

P. Rapavý

Foto: J. Csipes

 

FontánaKino Fontána, pred ktorým je za priaznivého počasia večer pozorovanie pre verejnosť

Krst knihy Z. Bardona

Knihu pokrstil M. Vidovenec s manželkou a „srdcaři“ nielen šampanským, ale aj špeciálnym „hviezdnym prachom“, nuž a autor mal skutočne z recesie papuče...

Autogramiada Z. Bardon

Autogramiáda „Bačkorového astronóma“

Vystava firmy Kvant

Na Astrofilme bolo aj niekoľko výstav a zaujala najmä invenčná astronomická sada firmy Kvant

Beseda

Beseda s protagonistami filmu Vo svetle noci (zľava M. Zeman, P. Rapavý, J. Tóth, M. Kucharík)

Rapavy prevzal cenu

Keďže si Cenu primátora nemohol prevziať režisér, musel tak učiniť jeden z účinkujúcich...

Znasik

M. Znášik, laureát Csereho ceny 2021

Premietaci

Aj vďaka týmto pánom od techniky a premietania bolo všetko na jedničku

 

© 2021 Slovenský zväz astronómov. Všetky práva vyhradené.