Ohliadnutie sa za SAO 2018

| aktuality

logo SAO

Prvý májový víkend tohto roka ponúkol opäť dlho očakávané stretnutie pozorovateľov a všetkých čo majú blízky vzťah k pozorovaniu oblohy. V astronomicky atraktívnom prostredí Podpoľania sa v dňoch 4. - 6. mája uskutočnil ďaľší z ročníkov odborno-pozorovateľského stretnutia voľnočasových astronómov s názvom Slovenská amatérska obloha 2018.

Pred budovou penziónu Kerametal (Látku, časť Mláky) bolo nezvyčajne veľa áut s poznávacími značkami z celého Slovenska. Už tradične sa tu konalo stretnutie tých, ktorým je astronómia a pozorovanie oblohy srdcovou záležitosťou. Miesto je dobre prístupné, nachádzame tu dobré zázemie, je tu o nás dobre postarané. Pripravený program nedával šancu, že by sa niekto z viac ako 40 prihlásených účastníkov od piatku do nedeľného rána nudil.

Okrem prednáškovej časti v ňom organizátori mysleli aj na nočné pozorovania a s nimi spojené praktické ukážky zariadení alebo odborných postupov potrebných v pozorovateľskej praxi.

Prvý večer sa niesol v znamení prezentácie účastníkov Expedície za indiánskym čiernym Slnkom, ktorí farbisto opísali priebeh svojej úspešnej výpravy za úplným zatmením Slnka do USA. Okrem zatmenia navštívili aj niekoľko oblastí tmavej oblohy a formou malej výstavy predstavili aj sériu unikátnych veľkoplošných fotografií z tejto cesty.

Po tomto cestovateľskom rozbehu nasledovalo pozorovanie astronomickou technikou, ktorú si priviezli účastníci a tak onedlho na tmavej lúke vedľa penziónu bolo rušno pri práci s fotoaparátmi, triédrami, dobsonmi a ďalekohľadmi umiestnenými na viac či menej pokročilých montážach. Na rozdiel od minulého ročníka nám počasie ukázalo svoju vľúdnejšiu tvár a pozorovalo sa prakticky po celé obe noci, podmienky boli veľmi dobré. Sem-tam bolo počuť údiv nad tým, ako niektorý objekt krásne vyzerá. „Lovili sa“ aj tie menej opozerané a krásny bol napríklad pohľad na Severnú Ameriku či Riasy cez veľký dobson so zorným poľom 3°. Na jednotlivých stanoviskách mali pozorovatelia možnosť vidieť ukážky postupu pri pozorovaní vybranej premennej hviezdy, spektroskopie v amatérskych podmienkach a nadránom aj pozorovanie zákrytu hviezdy Mesiacom. Medzi viacerými ďalekohľadmi bola „prirodzená migrácia“ a tak okolie penziónu ihralo červenými svetielkami.

V sobotu sme hneď po raňajkách začali s maratónom prednášok a príspevkov.

Ako prvá nás v internetovom online prenose (Slovenský astronóm v zahraničí) pozdravila slovenská astronómka Mgr. Zuzana Kaňuchová, PhD. z AsÚ SAV, toho času pôsobiaca v dánskom Aarhuse. Zuzka sa venuje medziplanetárnej hmote a pre väčšinu boli informácie o štúdiu kozmického zvetrávania novinkou. Okrem svojeje práve samozrejme zaspomínala aj na svoje astronomické začiatky vo hvezdárni v Prešove či expedície za dotyčnicovými zákrytmi.

Hosťami tohtoročného SAO boli RNDr. Theodor Pribulla, PhD. (vedúci stelárneho oddelenia AsÚ SAV) s manželkou Mgr. Annou (Aerologické a radiačné centrum SHMÚ v Gánavciach pri Poprade). Theo porozprával o príbehu a súčasnom využití 1,3 metrového ďalekohľadu na Skalnatom Plese, ktorý je najväčším ďalekohľadom na Slovensku. „Cesta“ ďalekohľadu nebola nijako jednoduchá, no v súčasnosti je ďalekohľad plne funkčný a naši astronómovia sa už môžu pochváliť aj niekoľkými významnými pozorovaniami.

Anka zaujala prednáškou o slnečnom žiarení jeho interakciách s atmosférou Zeme. Zoznámili sme sa teda so Slnkom z pohľadu meteorológa., o faktoroch, ktoré ovplyvňujú energiu slnečného žiarenia na hornej hranici atmosféry, no aj o vplyve človeka a niektorých prognózach vývoja. Viaceré zaujímavé články napísala aj pre časopis Kozmos.

Mýtom a nepravdám v astronómii sa venoval Mgr. Stanislav Šišulák, PhD. (Univerzitná knižnica Trnavskej univerzity). Uviedol na pravú mieru napr. ako to bolo v skutočnosti s deferentami a epicyklami, že Tycho nebol „de Brahe“ alebo že nie je pravdou poprava čínskych astronómovia Hi a Ho, ktorí pre opojenie alkoholom zabudli predpovedať zatmenie Slnka.

Pozorovania zákrytov a ich využitiu sa podrobne venoval Matej Korec (KHaP MH) a na rádiové pozorovanie meteorov lákal poslucháčov Mgr. Peter Dolinský (SÚH Hurbanovo) nielen pútavým rozprávaním ale aj veľkou anténou... Nuž a kto mal záujem, mohol sa pozorovania aj zúčastniť a niekoľko meteorov si „vypočuť“.

Voľného času bolo ako šafranu, no aj ten sa využíval na diskusie, výmenu skúseností, či nadväzovanie nových priateľstiev. Je možné, že v SZA vzniknú aj odborné sekcie a stretnutie na Látkach sa bude konať dvakrát ročne, z čoho jedno stretnutie bude len čisto pozorovateľské.

Ako to už býva, každá dobrá akcia, kde nájdete ľudí rovnakej krvnej skupiny je krátka. V nedeľné dopoludnie sa teda museli rozlúčiť...

T. Dobrovodský, P. Rapavý

SAO2018

Nočné pozorovania boli tento rok nedielnou súčasťou stretnutia

SAO2018

Z laboratória v dánskom Aarhuse nás prostredníctvom internetu pozdravila a svoju prácu priblížila Zuzka Kaňuchová

SAO2018

Momentka z prednášky pani Anky Pribullovej

Peter Dolinský sa pri popise svojej antény na detekciu meteorov stal doslova súčasťou svojej prezentácie

 Náš najväčší ďalekohľad sme mali ako na dlani, v prednáške sme sa stali účastníkmi takmer všetkého, čím si prešli tí, ktorí sa o jeho inštaláciu zaslúžili

A pozorovalo sa aj cez deň, Slnko však bolo skúpe

Niektoré "fakty" z histórie astronómie, ktoré sa často používajú vyvolávali údiv, keď boli uvedené na pravú mieru

© 2021 Slovenský zväz astronómov. Všetky práva vyhradené.