Za Eugenom Gindlom (2. 2. 1944 – 14. 11. 2021)

| aktuality

Eugen Gindl

14. novembra, v nedeľu dopoludnia, keď som bol s priateľmi vo hvezdárni, mi manželka oznámila rozochveným hlasom, že zomrel Eugen. Bola to ako rana z jasného neba, ťažký úder... Veď ešte len nedávno sme spolu telefonovali, hovorili o Kozmose, politike ale aj svetelnom znečistení, kde nám mal pomôcť s legislatívou.

Bolo to neuveriteľné, no žiaľ, bola to pravda, a o niekoľko hodín túto smutnú správu už priniesli aj médiá.

Astronómovia ho poznajú predovšetkým ako šéfredaktora Kozmosu, verejnosť možno ako jednu z osobností Nežnej revolúcie, a mnohí iste aj ako skvelého novinára, spisovateľa (odkaz na stránku Literárneho informačného centra), politológa, scenáristu alebo ekologického aktivistu. Jeho záber bol neuveriteľne široký a každé stretnutie s ním bolo obohacujúce. Mohli ste sa s ním rozprávať na akúkoľvek tému a nikdy nebol problém, ak sa vaše názory líšili. Bol mimoriadne tolerantný, nekonfliktný a s hlboko chápavým pohľadom.

Budeš nám, Eugen, chýbať, redakcia Kozmosu bude teraz akási pustejšia. Vždy si však na Teba spomenieme keď sa pozrieme tam hore alebo si zalistujeme v Kozmose, ktorý bol Tvojou srdcovkou. Už teda nikdy neuvidíme Tvoj pripravovaný film o A. Bečvářovi...

Ja som Ti však aj za tie roky nášho spoločného priateľstva veľmi vďačný.

 

P. Rapavý

© 2021 Slovenský zväz astronómov. Všetky práva vyhradené.