ZO ŽIVOTA MO: Ocenenie k Medzinárodnému dňu svetla

| Zo života MO

V prvej polovici mája boli po minulé roky organizované Európske solárne dni, kde aj kde SZA jedným z organizačných partnerov. Tohto roku sa však z dôvodu karantény nekonali.

Mimoriadne významný bol rok 2018. 16. mája 2018 bol v sídle UNESCO v Paríži tento deň vyhlásený za Medzinárodný deň svetla (MDS). Pre nás to bolo o to potešiteľnejšie, že tam bola prezentovaná a fotografia Danky Rapavej Buď svetlo.

 16. máj nebol za MDS zvolený náhodne, v tento deň v roku 1960 Theodore H. Maiman Hughes Research Laboratory (Malibu, Kalifornia)prvýkrát predviedol funkčný laser.

Svetlo je jedným z hlavných faktorov, ktoré majú rozhodujúci vplyv na existenciu života na Zemi. Jeho význam pre ľudstvo je neoceniteľný, pomohlo rozvíjať vedecké chápanie sveta. Uplatňuje sa vo vede, priemysle, umení, kultúre, každodennom živote aj pri zábave. Svetlo je všadeprítomné. A „súčasťou“ svetla je aj tma... Tá prírodná sa však vplyvom znečistenia stráca, čo je vážny environmentálny problém.

Medzinárodnému dňu svetla venovali veľkú pozornosť aj v Litve. Litovská laserové združenie (Lithuanian laser association – LLA) tohto roku zorganizovali niekoľko podujatí aj fotosúťaž. Fotografia ľadu v polarizovanom svetle nebola určená do fotosúťaže, ale asi zaujala.

Snáď najviac potešila gratulácia a slová prezidenta v e-maile LLA prof. Algisa Petrasa Piskarskasa „... ste keatívny objavovateľ optických úkazov“.

Danka, blahoželáme, máš už teda Diplomas aj z Litvy.

© 2021 Slovenský zväz astronómov. Všetky práva vyhradené.