Zo života MO: Výstava Vesmírne úlomky

| Zo života MO

    Výstava astronomických fotografií vo výstavných priestoroch radnice Rimavskej Soboty má na plagáte názov Astronomické úlomky. Takto som ho videl už vytlačený, keď som obrazy doniesol do Turistického informačného centra na Hlavnom námestí. Malé nedorozumenie vzniklo asi pri telefonickej komunikácií, keďže pôvodný názov bol Astronomické úlovky.

Prvá reakcia bola, že jej pôvodný názov bol úlovky, nie úlomky a malé nedorozumenie vzniklo asi len pri telefonickej komunikácií. Rozhodol som sa však, že názov meniť nebudeme, veď plagát už bol hotový... Keď som to manželke s úsmevom rozprával, zareagovala takmer okamžite. „Je to predsa v poriadku, veď teraz sa nám rozbil pomaly aj celý vesmír, nielen normálny život na zemi. A niekomu sa rozbíja doslova, a tak len všetci dúfame, že sa bude dať ešte aj poskladať.“

Vystavené obrazy sú výberom fotografií našich špičkových fotografov a väčšina z nich je zo súťaže Česká astrofotografie měsíce. Česká je však len označením jej vzniku, nie však územným ohraničením. Bola založená ešte v roku 2005 Zdenkom Bardonom a každý mesiac 12-členná porota vyberá tú najlepšiu Fotografiu mesiaca, a raz ročne sa volí laureáta Ceny Jindřicha Zemana za astrofotografiu. J. Zeman je prvorepublikovou legendou v oblasti astronomickej fotografie. Oficiálnym partnerom súťaže je Slovenský zväz astronómov, ktorý ma sídlo práve v Rimavskej Sobote a tohto roku si pripomenul už svoje 50. výročie. P. Rapavý, kurátor výstavy, je jediným členom tejto poroty zo Slovenska a v priebehu rokov sa medzi viacerými vytvorili priateľstvá. Nuž, a tak sa aj s ďalšími milovníkmi astronómie stretávajú každoročne v Rimavskej Sobote a volajú to trošku nadnesene Velké setkání národních složek.

Na výstave je inštalovaných 45 fotografií od 22 autorov zo Slovenska a Českej republiky. Sú na nich objekty nočnej oblohy, je to pestrý výber objektov, tomto prípade od komét, cez hviezdokopy a hmloviny až po vzdialené galaxie. Sú za nimi desiatky minút či hodín expozícií pod hviezdnou oblohou a mnoho hodín spracovania v počítači. Za niektorými museli autori vycestovať stovky či tisícky kilometrov do miest, kde je tmavá obloha blízka prírodnej, kde nie je svetelné znečistenie. Fotografie hýria farbami, vesmír je na fotografiách krásny a farebný. Toto však umožňujú len citlivé čipy fotoaparátov či špeciálnych kamier. Pri pohľade na oblohu voľným okom či ďalekohľadom však farby neuvidíme. Naše oči totiž dokážu rozoznávať farby len vtedy, ak je intenzita svetla dostatočná. V tomto je astronomická fotografia výnimočná. Ak však prídete, po skončení karantény, do hvezdárne, niektoré z vystavených objektov vám ukážeme aj v ďalekohľadoch a tak sami budete môcť zažiť ten vzrušujúci pocit pri pozorovaní objektov, ktoré sú od nás takmer nesmierne ďaleko. Fotóny, ktoré podráždia citlivé tyčinky vo vašich očiach z týchto objektov „odišli“ pred stovkami či až miliónmi rokmi...

Na výstave vás upútajú farebné hmloviny, ktoré sú pozostatkami po výbuchoch hviezd rovnako ako aj galaxie, vzdialené hviezdne ostrovy, niektoré podobné tej našej, ktorú za jasnej noci vidíme ako Mliečnu cestu. O vesmíre a jeho krásach sa dá hovoriť či čítať, no najlepšie je zažiť ho na vlastnej koži. Nuž a keďže to teraz nie je možné, potešte sa ním aspoň pri pohľade na fotografie vo výstavných priestoroch radnice mesta.

 

 

© 2021 Slovenský zväz astronómov. Všetky práva vyhradené.