Jesenná rovnodennosť a zvieratníkové svetlo

| aktuality

23. septembra 2015 o 10 h 20 min letného stredoeurópskeho času nastane na severnej pologuli jesenná rovnodennosť, začína sa astronomická jeseň. Slnko vstupuje do znamenia Váh, no v skutočnosti sa premieta do súhvezdia Panny. Rovnodennosťou nazývame okamih, keď je Slnko presne na nebeskom rovníku. Rovnaká dĺžka dňa a noci však v dôsledku lomu slnečného svetla v zemskej atmosfére nastane až 26. septembra. Viac informácií o jesennej rovnodennosti je v tlačovej správe z roku 2014.

V období okolo jesennej rovnodennosti sú v našich zemepisných šírkach ráno najlepšie podmienky pre pozorovanie zvieratníkového (zodiakálneho) svetla. Sklon ekliptiky k obzoru je maximálny a práve v jej rovine je najväčší rozptyl slnečného svetla na medziplanetárnom prachu. Zodiakálne svetlo je viditeľné ako slabý šikmý svetlý kužeľ, ktorý sa zužuje a slabne s výškou nad obzorom. Najvhodnejšie podmienky na pozorovanie sú pred svitaním (hodinu aj viac) na miestach s dobrým východným obzorom a bez svetelného znečistenia. V noci na zvieratníkové svetlo nadväzuje slabý zodiakálny pás a protisvit, ktoré sú však pozorovateľné len na skutočne tmavej oblohe, u nás asi len v Poloninách.

Brian May, gitarista legendárnej skupiny Queen, študoval fyziku na Imperial College v Londýne. Neskôr vo svojej dizertačnej práci sa venoval práve zvieratníkovému svetlu aj základe vlastných pozorovaní z observatória Teide na ostrove Tenerife (Kanárske ostrovy) a spolupracoval aj na misii New Horizons.

P. Rapavý

Zvieratníkové svetlo nad AO Kolonica (foto P. Ďuriš), viac informácií tu.

© 2021 Slovenský zväz astronómov. Všetky práva vyhradené.