KOLOFOTA 2015

| aktuality

Tradičné stretnutie na Astronomickom observatóriu Kolonické sedlo sa tohto roku konalo v dňoch 26. – 28. 3. 2015. V snahe využiť dobré pozorovacie podmienky aj na pozorovanie, a užiť si skutočne tmavú oblohu, sa KOLOFOTA zvykne organizovať v okolí novu. Tohto roku však „karty zamiešalo“ zatmenie Slnka a tak sme sa stretli týždeň po ňom.

Cestu na „ďaleký východ“ sme chceli využiť aj v prospech Parku tmavej oblohy Poloniny (PTOP) a tak sme cestovali (Tomáš Dobrovodský, Robert Kovács, Pavol Rapavý) už o deň skôr s plánom obnoviť informačnú tabuľu pri Vodárenskej nádrži Starina. Od jej inštalácie ubehlo už takmer päť rokov a zub času ju začal nahlodávať...

Murphyho zákon síce hovorí, že ak niečo pokaziť môže, tak sa to pokazí alebo ak sa veci zlepšujú, určite si niečo prehliadol. Tentokrát však pán Murphy neúradoval a všetko išlo ešte lepšie ako sme plánovali. Ostal dokonca aj čas na pracovné stretnutia na Správe Národného parku Poloniny. Ak všetko dobre pôjde, na konferencii UNESCO bude v Bonne v rámci prezentácie svetového kultúrneho dedičstva predstavený aj náš Park.

Predkolofotová noc sa na nás mračila, Tomáš nervózne hundral, že sa nebude mať ďalšie merania do svojej práce. Asi to tam hore predsa len niekto ma rád, druhú noc predsa len mohol merať, k slovu prišlo SQM aj rybie oko.

Samotný program začal akosi prirodzene informáciami, zážitkami a správami zo zatmenia Slnka.  Dvaja tradiční účastníci (S. Kaniansky, R. Barsa) snáď nám niečo povedia až o rok, pretože boli ešte len na ceste domov z Faerských ostrovov. O akejsi histórii pozorovaní zatmení od roku 1994 v CVČ Domino mal prezentáciu P. Kaňuk. Š. Gojdič ukázal, ako to vyzeralo v Humennom a P. Dubovský sa pochválil animáciou cez chromosférický ďalekohľad. Pochválil ako pochváli, ukázalo sa, že s citlivými kamerami určenými na premenné hviezdy to až také jednoduché nie je. P. Rapavý prezentoval výsledky z Rimavskej Soboty aj s niekoľkými detailmi disku a T. Dobrovodský zhrnul všetko, čo sa udialo v Banskobystrickom kraji aj v spolupráci so SZA a s podporou firmy Tromf. Na námestí v Banskej Bystrici bolo skutočne rušno, zatmenie si prišlo pozrieš možno aj viac ako 1000 ľudí. Internetový prenos zatmenia v Hα zo Žiaru nad Hronom mal úspech (viac ako 25 tisíc prístupov), na Faerských ostrovoch boli nielen technické problémy, ale hlavne zlé počasie.

P. Dubovský (Amigo) odprezentoval príspevok gymnazistov z Malaciek k určovaniu početnosti premenných hviezd s využitím archívnych dát na Kolonickom observatóriu a po ňom už aj výsledky z vlastných pozorovaní, kde spresnené pozorovania vyvrátili niektoré zaužívané tvrdenia o efektoch na krivkách premenných hviezd. P. Rapavý predstavil Medzinárodný rok svetla, prečo bol vyhlásený a čo sa už urobilo aj pripravuje na Slovensku. Slovensko ako finalista fotosúťaže SPIE reprezentovala D. Rapavá a len deň pre Kolofotou jej prišlo krásne ocenenie. Ďalším príspevkom bola informácia o vlaňajšom vyhlásení Manětínské oblasti tmavé oblohy, ktorá, na rozdiel od iných, nie je v chránenej oblasti.

Ako to v skutočnosti je s adaptáciou na tmu (aj svetlo), prečo je dôležitá a ako dlho trvá vysvetlil podrobne P. Begeni aj s perličkami o vplyve drog, alkoholu či nikotínu. Je to chemicky aj fyziologicky veľmi zložitý proces. Viac o oku a všetkom čo by mal astronóm o ňom vedieť bude v pripravovanej publikácii „Astronomické oko“.

Mimoriadne živú diskusiu vyvolal Š. Parimucha z UPJŠ v Košiciach témou o virtuálnych observatóriách, o ich prínose ale hlavne o problémoch na Slovensku. Ukázalo sa, že máme čo ponúknuť, no je potrebné vyriešiť množstvo problémov – a nielen finančných. Na tento príspevok čiastočne nadviazal aj I. Kudzej o programe CoLiTec a skúsenostiach z Ukrajiny, odkiaľ mu kolegovia vnukli myšlienku virtuálneho observatória aj u nás a jeho prepojenie s celosvetovou databázou.

Piatkový večer bol úplne zamračený a tak P. Ďuriš (Pavúk) hovoril o tom, ako sa darí astroturistike u našich severných susedov. Pavúk už žije v Poľsku a darí sa mu, mnohé z týchto aktivít by bolo vhodné realizovať aj u nás v Parku tmavej oblohy Poloniny.

Voľný čas bol venovaný prehliadke programov, diskusiám, plánovaniu a niektorých workoholikov nebolo možné odtrhnúť od počítačov... Ako to už býva, KOLOFOTA zase ubehla akosi rýchlo, cítili sme sa príjemne, organizátorom patrí poďakovanie.

P. Rapavý

Ďalšie súvisiace informácie:

Správa P. Dubovského
Zoznam účastníkov aj s niektorými prezentáciami
KOLOFOTA 2014

 Toto je Amigo, no predstavil sa nám ako Gabriela z Malaciek

Halo, vedľajšie slnká aj cirkumzenitálny oblúk

Kočík a výbavička pre malého Janka, možno aj budúceho hvezdára...

doc. Parimucha ukazuje potrebný objem (nielen) financií na virtuálne observatórium

Práca sa podarila a tak už je tabuľa zase ako nová

© 2021 Slovenský zväz astronómov. Všetky práva vyhradené.