Krst knihy Nebeské perly na Astrofilme

| aktuality

Jubilejný 10. ročník medzinárodného filmového festivalu Astrofilm sa konal 11. – 13. októbra 2016 už tradične v kine Fontána KSC Piešťany. Priateľskú a kolegiálnu atmosféru jubilujúceho ročníka bolo cítiť takmer všade.

Slávnostnému otvoreniu festivalu predchádzala vernisáž výstavy fotografií Objektiv plný hvězd známeho českého astrofotografa Zdenka Bardona a predovšetkým emotívny krst knihy "Nebeské perly slovenské a české astrofotografie", ktorú vydala Slovenská ústredná hvezdáreň v Hurbanove. Viac o tejto mimoriadnej udalosti je v peknom článku  Jubilejní 10. Astrofilm v Piešťanech pokřtil knihu ČAM, ktorý sa veru oplatí prečítať.

Program festivalu, bol okrem desiatich súťažných filmov, pripravený tak, aby zaujal všetky vekové kategórie a tak si na svoje prišli školáci, široká verejnosť aj astronómovia. O svojej ceste Z vesnické observatoře až na ESO a ESA porozprával Z. Bardon, ktorého bonmoty a invenčné fotografie z veľkých observatórií publikum aj pobavili. Krásnymi fotografiami a cestovateľskými zážitkami zaujal fotoambasador ESO Petr Horálek v prednáške Lovy skvostů temné oblohy. Nuž a kto niečo z jeho rozprávania nestihol, mohol si to pozrieť v knihe Dobytí jižního hvězdnatého ráje.

Celovečerný film "Keď hviezdy boli červené" (1990) predstavili a okolnosti jeho vzniku priblížil známy slovenský režisér, rodák z Piešťan, Dušan Trančík a scenárista Eugen Gindl, dlhoročný šéfredaktor časopisu Kozmos. Mimoriadne búrlivú diskusiu vyvolal film Lenky Moravčíkovej-Chovanec z cyklu Prvá o prvej slovenskej astronómke Ľudmile Pajdušákovej. Medzi diskutujúcimi bol aj jeden z protagonistov filmu Vladimír Bahýl a rozhovoru končili až neskoro v noci...

Plná kinosála školákov tlieskala Tomášovi Dobrovodskému a jeho Zábavným pokusom so svetlom a v posledný večer aj Karolovi Petríkovi, ktorý v multimediálnom programe otvoril otázku záhadnej planéty X – prastarej záhady Slnečnej sústavy. Prenosné planetárium na pódiu kina predviedli kolegovia z hvezdárne v Partizánskom a tak k úplnému naplneniu programu už chýbalo len dobré počasie na pozorovanie. Kvalitnej techniky tu bolo dosť, veď vystavovali firmy Tromf a Astronyx. Na hvezdárov tí najmenší iste nezabudnú, veď sa správne odpovede si od Tromfu odnášali pekné ceny.

Vestibul kina bol vyzdobený postermi, víťaznými prácami  súťaže Vesmír očami detí a na veľkoplošnej obrazovke bola retrospektíva toho najzaujímavejšieho z predošlých ročníkov Astrofilmu.

Na slávnostnom ukončení festivalu bola odovzdaná cena Slovenskej astronomickej spoločnosti pri SAV za najlepší populárno-vedecký počin mladého vedeckého pracovníka, ktorej prvým laureátom sa stal Jaroslav Merc a cenu mu odovzdal vedecký tajomník SAS Rudolf Gális.

Zo súťažných filmov boli ocenené:

Cena generálneho riaditeľa SÚH „Cesta svetla“ (Tomáš Bucher, Detská filmová spoločnosť pri CVČ v Košiciach)
Cena primátora mesta Piešťany „O Zemi, krátko a jednoducho alebo čo by mal každý vedieť“ (Astronomický krúžok pri hvezdárni v Michalovciach)
Cena divákov  „Jeho jasnosť Slnko“ (Krajská hvezdáreň a planetárium M. Hella v Žiari nad Hronom)
Po slávnostnom ukončení festivalu bol premietnutý ešte 3D film Deň nezávislosti - Nový útok.

Nuž a čo dodať na záver? Veľké poďakovanie organizátorom, partnerom aj sponzorom a výborne pripravený festival a príjemne strávené dni v Piešťanoch.

Vernisáž výstavy Objektiv plný hvězd (zľava P. Rapavý, M. Vidovenec, Z. Bardon a riaditeľka MsKS M. Jurčová)

Krstilo sa „hviezdnym prachom“, podobne ako vlani. Fľaštička však bola doplnená o astronomickú fotoplatňu, film, meteorit či kremík v CCD...

Rozhovor pre TV Karpaty

Na začiatky Astrofilmu si s M. Vidovencom zaspomínala aj M. Gallová

Predajná výstavka meteoritov a tektitov M. Ormandyho

V zábavných pokusoch so svetlom T. Dobrovodského si zaúčinkovali aj diváci

Projekcia v prenosnom planetáriu

Režiséri D. Trančík a L. Moravčíková-Chovanec v rozhovore s D. Rapavou nad jej novou fotoknihou

Nočné pozorovanie, či aspoň cez deň Slnka, sa zase pre počasie nekonalo a tak aspoň trošku pobavenia pohľadom na šišky či veveričku cez skvelý monokulár

© 2021 Slovenský zväz astronómov. Všetky práva vyhradené.