Vianočná kométa Catalina (C/2013 US10)

| aktuality

Príjemným spestrením rannej oblohy je relatívne jasná kométa Catalina, ktorá je pozorovateľná už aj triédrom. Jej súčasná jasnosť je 6,5 – 6,0 mag, javí sa ako malý hmlistý obláčik s priemerom asi 6´ a centrálnou kondenzáciou. Jej nájdenie uľahčí Venuša, Mars a Arkturus.

Objekt s označením 2013 US10 ako asteroid s jasnosťou 18,6 mag objavil Richard A. Kowalski (Catalina Sky Survey, 67 cm Schmidt-Cassegrain)  31. 10. 2013 vo východnej časti Vodnára. Po dvoch týždňoch bola zistená kometárna aktivita a objekt preklasifikovaný na kométu s označením Catalina (C/2013 US10).
Jedná sa o novú dlhoperiodickú kométu Oortovho oblaku. Jej chovanie je typické pre dynamicky nové kométy, ktoré sa dostávajú do vnútornej slnečnej sústavy po prvýkrát. Jej súčasná dráha je však hyperbolická  (e = 1.0004). Vo veľkej vzdialenosti sa javia aktívne, no s približovaním sa k Slnku ich aktivita mierne klesá. Pôvodné, veľmi optimistické predpovede sa teda nenaplnili, kométa je asi o 2 mag slabšia.

Perihéliom prešla 15. 11. 2015 vo vzdialenosti 0,82 AU a začala byť pozorovateľná aj z našich zemepisných šírok. Jej vzhľad bol takmer stelárny, ľahko zameniteľný s hviezdami. Pozorovacie podmienky sa rýchlo zlepšujú, nájdeme ju na rannej oblohe. Od Slnka sa vzďaľuje, no jej vzdialenosť od Zeme zmenšuje a teda jej jasnosť bude mierne stúpať. Najbližšie k nám bude 17. 1. 2016 (0,72 AU) a tak by mohla dosiahnuť jasnosť až 5,5 mag a teda na skutočne tmavej oblohe byť viditeľná aj bez ďalekohľadu.
Na prelome rokov bude tesne pri Arkturovi a od 12. 1. 2016 je cirkumpolárna. Aj keď to nie je typická vianočná kométa s chvostom, určite odporúčame jej pozorovanie, je možné, že jasnejšia pozorovateľná už v budúcom roku nebude.

Pekný poster pripravil náš kolega Peter Zimnikoval z Banskej Bystrice (skutočná jasnosť kométy je asi o 2 mag slabšia).

 

© 2021 Slovenský zväz astronómov. Všetky práva vyhradené.