Medzinárodný deň svetla
Medzinárodný deň svetla (IDL) je sviatkom aj pre astronómov – zapojte sa!
IDL – International Day of Light bol vyhlásený v sídle UNESCO v Paríži 16. mája 2018. Dátum nebol zvolený náhodne. V tento deň v roku 1960 Theodore H. Maiman (Hughes Research Laboratory prvýkrát predviedol funkčný laser. Otvorenie IDL bolo významné aj pre Slovensko, v sídle UNESCO bola na výstave aj veľkorozmerná fotografia „Buď svetlo“ D. Rapavej, ako finalistky fotosúťaže k IDL, ktorá získala aj ďalšie ocenenia súvisiace s fascináciou svetlom a jej „tretím okom“.
IDL bol taktiež reakciou na mimoriadne úspešný Medzinárodný rok svetla 2015 (celý názov
Medzinárodný rok svetla a technológií založených na svetle 2015 – The International Year of Light and Light-based Technologies, 2015 - IYL), ktorý vyhlásilo Valné zhromaždenie OSN v New Yorku na svojom 68. zasadnutí 20. 12. 2013. Rok 2015 bol vyhlásený v súvislosti s niekoľkými významnými výročiami súvisiacimi so svetlom (1015 – Veľká optika, Ibn al-Haytham; 1815 – vlnová povaha svetla, A. J. Fresnel; 1865 – elmg vlny, J. C. Maxwell; 1915 – všeobecná TR, A. Einstein; 1965 – technológie opt. vlákien; Ch. K. Kao). V IYL bola vyhlásená aj špeciálna kategória v medzinárodnej fotosúťaži Svieťme si na cestu...nie na hviezdy (Kozmos 1/2016).
Svetlo je jedným z hlavných faktorov, ktoré majú rozhodujúci vplyv na existenciu života na Zemi. Jeho význam pre ľudstvo je neoceniteľný, pomohlo rozvíjať vedecké chápanie sveta. Uplatňuje sa vo vede, priemysle, umení, kultúre, každodennom živote aj pri zábave. Svetlo je všadeprítomné. A „súčasťou“ svetla je aj tma... Tá prírodná sa však vplyvom znečistenia stráca, čo je vážny environmentálny problém...
Medzinárodný deň svetla oslavuje úlohu svetla vo vede, kultúre a umení, vzdelávaní a udržateľnom rozvoji, a v takých rozmanitých oblastiach ako medicína, komunikácia a energetika. Oslava umožňuje rôznym sektorom spoločnosti na celom svete zapojiť sa do aktivít, ktoré demonštrujú, ako veda technológia, umenie a kultúra môžu pomôcť dosiahnuť ciele UNESCO pri budovaní základov mierovej spoločnosti.
Štúdium svetla viedlo k sľubným alternatívnym zdrojom energie, záchranným lekárskym pokrokom v diagnostických technológiách a liečebných postupoch, internetu s rýchlosťou svetla a mnohým ďalším objavom, ktoré spôsobili revolúciu vo spoločnosti a formovali naše chápanie vesmíru.
Medzinárodný deň svetla má stimulovať vzdelávanie o svetle vo svete, a samozrejme aj nevyhnutnej potrebe tmy.
Prečítajte si list organizátorov IDL všetkým podporovateľom.
PR
D. Rapavá: "Buď svetlo!"