Skip to main content

Európske solárne dni

| aktuality

Európske solárne dni (ESD) sú už tradične v prvých dvoch májových týždňoch. Sú najväčšou osvetovou kampaňou zameranou na využívanie solárnej energie v Európe, ktorá v posledných ročníkoch dokázala osloviť stovky tisíc ľudí vo viac ako 20-tich štátoch. Tradične sú ESD organizované v prvých dvoch májových týždňoch, hlavným organizátorom bola od roku 2010 Slovenská organizácia pre obnoviteľné zdroje energie, n.o. (Slovak RE Agency – SkREA). Nuž a keďže k Slnku majú blízko aj astronómovia, ich špeciálnym partnerom a podporovateľom je aj SZA. Aj našim pričinením sa teda do ESD na Slovensku zapojili aj astronomické zariadenia. Prihláseným organizátorom poskytovala SkREA aj informačné a propagačné materiály, tričká, solárne hračky, upomienkové predmety a pod. Niektoré aktivity, ako napríklad vydanie invenčnej brožúrky o Slnku a využití slnečnej energie ako pribrzdila covidový doba...

Viaceré astronomické zariadenia však na ESD nezanevreli a ako inšpirácia môže poslúžiť aj fotogaléria. Na stránke ESD nájdete aj katalógy nápadov pre spoločnosti, obce aj školy, včítane manuálu pre organizátora.

Do termínu ESD spadá aj

3. máj – Medzinárodný deň Slnka

Nápad na vyhlásenie Dňa Slnka priniesol environmentalista Denis Hayes, ktorý sa inšpiroval skvelou organizáciou Dňa Zeme Deň Slnka vznikol v roku 1978 v USA a 3. máj bol za deň jeho konania určený spoločnou rezolúciou Kongresu (H.J. Res. 715) z roku 1977. Vtedajší prezident USA J. Carter túto iniciatívu podporil a uznal, že pripomenutie tohto dňa je významné a je dôležité Dňom Slnka informovať širokú verejnosť, zástupcov priemyslu i odborov o solárnych technológiách a demonštrovať potenciál Slnka pri napĺňaní energetických potrieb Američanov. Vo svojom vyhlásení v 27. 3. 1978 uviedol: „Potreba našej krajiny vyvinúť a rozšíriť obnoviteľné zdroje energie schopné zohrievať, chladiť a napájať naše domovy, farmy a fabriky ešte nikdy nebola väčšia ako v súčasnosti. Američania preto hľadajú spôsoby využitia Slnka ako nevyčerpateľného zdroja čistej energie. Preto teraz ja, Jimmy Carter, prezident Spojených štátov amerických, týmto vyhlasujem stredu 3. máj 1978 za Deň Slnka a vyzývam Američanov, aby ho oslávili vhodnými aktivitami a ceremóniami demonštrujúcimi potenciál solárnej energie. Všetkým príslušným federálnym agentúram nariaďujem tieto oslavy podporiť“.

Podujatia sa konali na mnohých miestach USA aj podporou známych osobností. Na námestí OSN v New Yorku prítomných oslovil aj R. Redford „že na Slnko nemôže žiadna cudzia krajina uvaliť embargo“.

Americký Deň Slnka bol za Medzinárodný deň Slnka oficiálne vyhlásený v roku 1994.

Práve v týchto dňoch je možné na Slnku pozorovať jednu najväčších slnečných škvŕn aktuálneho 25. slnečného cyklu. 3. 5. jej dĺžka dosahovala okolo 150 000 km a je bez problémov viditeľná aj bez ďalekohľadu, samozrejme však s dokonalou ochranou zraku, napr. zváračským sklom č. 14 alebo ideálne slnečnými okuliarmi so špeciálnou fóliou.

PR

Slnečná fotosféra 3. 5. 2025 zo sondy SDO s výraznou skupinou škvŕn NOAA 4079, ktorej dĺžka je okolo 150 000 km