Svieťme si na cestu... 2020 (vyhodnotenie 10. ročníka fotosúťaže)

| astronomické súťaže

Jubilejný 10. ročník medzinárodnej fotosúťaže Svieťme si na cestu...nie na hviezdy bol pre organizátorov aj porotu skutočne milým prekvapením. Počet súťažných prác od 58 autorov dosiahol rekordný počet 242 fotografií. Aj to svedčí o význame tejto súťaže a záujme o pálčivý problém nesprávneho svietenia, ktorý je, aj keď si to možno neuvedomujeme, jednou z najvážnejších environmentálnych záťaží.

Medzi autormi boli známe mená fotografov či astrofotografov, no aj veľa mladých a tých začínajúcich čo nás potešilo.

Už tradične bolo najviac fotografií v kategórii „Variácie“ a najmenej v „Správnom svetle“. Na mnohých defilovala však len hviezdne obloha s Mliečnou cestou a často aj s ikonickou kométou NEOWISE. Tie však, žiaľ, neboli o správnom či nesprávnom svietení, čo je podmienkou hodnotenia, a hodili by sa skôr do súťaže Astrofoto.

Porota dlho zápasila s dilemou, čo vybrať, čo oceniť, a čo nie. Veď tých dobrých prác bolo skutočne veľa, niekde by sa však zišlo aj zaradenie do inej kategórie. Musíme uznať, že toho správneho svetla je u nás ešte stále málo. Rekonštrukcie verejných osvetlení sa robia, no často nie práve najlepšie. Tu asi nemá zmysel „karhať“ starostov či primátorov, no o správnom a ekologickom svietení by mali mať dostatok informácií a vedomostí projektanti.

Našli sa aj práce, kde k dobrému výsledku a kompozícii by bolo stačilo urobiť len niekoľko krokov stranou alebo použiť napríklad o niečo „dlhšie sklo“. Dobré nápady kazilo nevhodné popredie, elektrický stĺp, drôty alebo konáre stromu. Vo variáciách podľa propozícií boli povolené aj úpravy a fotomontáže, no aj tie by mali spĺňať hľadisko astronomickej korektnosti. Častokrát sa, zvlášť pri „Správnom svetle“ jednalo o „peknú fotografiu“, no s nevhodnými svietidlami. Obrázky boli tak na prvý pohľad ľúbivé, pekne farebné a vysvietené a širokej verejnosti by sa iste páčili.

Všetkým ďakujeme, ich záujem o túto problematiku si vážime a veríme, že nám ostanú verní aj v budúcnosti.

Vyhodnotenie a ocenené fotografie budú uverejnené v časopise Kozmos 1/2021.

1. kategória - Ako rozhodne nesvietiť

1. cena

Kino Bratislava, Boris Kopaj  (Bratislava)

 Sad Janka Kráľa v Bratislave v jeden jesenný podvečer, 31. 10. 2010 – 17:36

Sad Janka Kráľa je prvým verejným parkom v strednej Európe, je obľúbeným miestom „krásavice na Dunaji“. Takto bolo niekedy v minulosti nazvané hlavné mesto Slovenska. Nuž, ale v našej fotosúťaži každoročne nachádzame veľa obrázkov práve v kategórii „Ako rozhodne nesvietiť“ a to už tej „krásavici“ priveľmi nesvedčí. Svietidlá v tvare gule sú pekné cez deň, no len sa pozrite, kam všade svietia v noci. A je tu aj to povestné „pod lampou býva najväčšia tma“...

2. cena

Hráz přehrady Šance, Jiří Hlisnikovský (Palkovice)

Tato fotografie je zajímavá tím, že byla na počátku procesů vedoucích ke ztlumení osvětlení hráze po jejím zveřejnění na facebooku – Amatérské snímky Vesmíru a dění okolo astronomie. Zároveň jsem zaslal tuto fotografii na správu Chráněné krajinné oblasti Beskydy s dotazem, zda bylo toto osvětlení jimi schváleno. Na facebooku si fotografie všimlo několik lidí a spolu s CHKO zahájili intervence v Povodí Odry včetně astronoma Jana Kondziolky. Součástí bylo i uveřejnění článku s touto fotografií na předním zpravodajském webu v ČR – aktualne.cz. Snahy byly nakonec úspěšné a dnes po zásahu ministerstva živ. prostředí je osvětlení koruny hráze Šance utlumené a směřuje hlavně na samotnou korunu hráze.

 Nielen porotu potešilo, že došlo k úprave nevhodného osvetlenia. Je však takmer nepochopiteľné, že takého nevhodné svietidlá vôbec nainštalované boli. Vodná nádrž Šance je totiž v Beskydskej oblasti tmavej oblohy, ktorej iniciátorom bol práve náš kolega Jan Kondziolka.

 3. cena

Príliv, Marián Kokavec (Kolárovo)

Zlé pouličné osvetlenie dokáže pokaziť zážitok s prichádzajúcej hmly v horách. (Taiwan, Chiayi County, Zhuqi Township, 4. 3. 2020  súmrak, približne 18:18)

Ešteže to nie je u nás ale na ďalekom Taiwane... Prízemná hmla odhalila nevhodné svietidlá v údolí. Fotografovi síce umožnila urobiť pekný záber, no ľudia si „tam dole“ krásu hviezdneho neba určite nevychutnajú. Mohli by sme si možno povedať, že našťastie to je  ďaleko v horách Taiwanu, no podobných príkladov by sme našli mnoho aj u nás.

 3. cena

Svetlá diskotéky, Vladimír Ronec (Dubnica nad Váhom)

Je to už osem rokov a vlastne aj viac... Keď v Dubnici nad Váhom dva kluby, resp. diskotéky dávali takýmto jasným spôsobom vedieť, že nadišiel čas baviť sa. Svetelnú kométu bolo vidieť na kilometre ďaleko. Skoro ako svetlo majáku. Tie časy sú už dávno preč, kométa zhasla, tak ako aj spomínané disko kluby. A mnohým zostali spomienky.

Netradičná kompozícia v tomto prípade nebude asi náhoda, či neskúsenosť fotografa. Toto nezmyselné svietenie núti k zamysleniu. Mal to byť skutočne pokojný „bufet“, ktorý by nás ukľudnil aj s nápisom No STRESS. Pre nočné prostredie je toto nezhodne smerované modré svetlo však určite stresujúce. Našťastie je to už minulosť. Teda minulosť aspoň na tomto mieste, no na iných sú tieto „svetelné lákadlá“ vcelku bežné...

2. kategória - Správne svetlo

1. cena

Park svetiel, Lorant Petrik (Witten)

Vtedy bola v Košiciach strašná hmla. Bola už noc, no našťastie som mal statív, lebo scéna si vyžadovala dlhšiu expozíciu.

Bola už neskorá jeseň, príroda sa pripravovala na zimný spánok a lavičky v centre mesta osireli. Správna farebná teplota svietidiel a ich smerovanie by mohli byť príkladom aj pre ďalšie mestá či obce.

 2. cena

Tisícíhvězdičkový kláštěr v Broumově, Petr Horálek (Seč)

Klášter v Broumově je elegantně nasvícenou památkou a zároveň ubytováním. Lidé zde mohou za nočních hodin procházet po nerušené zahradě pod tisícovkami hvězd, neboť ani město Broumov nemá díky vhodně řešenému osvětlené na mnoha místech velkou produkci světelného smogu. Samotný klášter nasvětlují červené vhodně směrované lampy a cesta do jeho vrat je řešena decentními bodovkami bez vlivu oslnění. Na klášterní zahradě tak člověk po krátké adaptaci oka vidí nejen celou památku, ale i Mléčnou dráhu nad ní. Broumovský klášter je tedy ukázkovým příkladem toho, že nasvětlovat památky decentně opravdu jde a člověk si přitom může vychutnat i hvězdné nebe.

Nasledovaniahodný príklad. K obnove kaštieľa benediktínov sa pridalo aj vcelku decentné osvetlenie. Je to predsa národná kultúrna pamiatka ČR a navyše aj v rámci CHKO Broumovsko. Ubytovaní hostia tak .majú možnosť v noci si v parku vychutnať aj krásy hviezdnej oblohy. Nad strechou svieti jasný Saturn a vidíme aj Mliečnu cestu. Urobiť takmer dokonalé osvetlenie je však náročné a aj v tomto prípade by hmla a rozptyl svetla nejaké tie nedostatky odhalila.

 3. cena

Observatórium, Majo Chudý (Vinohrady nad Váhom)

Fotografia vznikla v observatóriu na Skalnatom plese. Napriek tomu, že v observatóriu sa pracuje, astronómovia vedia ako sa má svietiť. Pri tlmenom svetle je zážitok z nočného pozorovania nočnej oblohy ešte intenzívnejší.

Sme vysoko v horách, je neskorá noc, Slnko ešte hlboko pod obzorom, zimná obloha defiluje v celej svojej kráse, svetla nerušia. Iný pohľad by sa nám však naskytol na opačnej strane budovy a vo večerných hodinách. Intenzívne, ba priam bezohľadné, nasvietenie lyžiarskych svahov je pre astronómov prekážkou.

3. kategória – Variácie na tému svetlo a tma

1. cena

Meteorári v akcii, Robert Barsa (Košice)

Povinným svietením – jediným povoleným na meteorárskej akcii je červené svetlo. Vďaka nemu pozorovatelia nielenže nezakopnú do voľne pohodených ďalekohľadov a fotoaparátov, no bez problémov si nájdu povedzme aj svoj spacák, pozorovateľ vďaka nemu zapisuje hlásené údaje o meteoroch od pozorovateľov a všetci si tak naplno užívajú toto nebeské divadlo zvané Perzeidy. A to bez toho, aby si narušili dosiahnutú akomodáciu svojich očí v tme, ktorá je veľmi dôležitá.

Hvezdári vedia ako si správne svietiť, dokázali to aj na tradičnej expedícii v Mníšku pod Hnilcom počas maxima Perzeíd (meteory sú nasnímané od 9. do 13. augusta 2020). Svetelné znečistenie, ktoré aj tu vidíme, je spôsobené predovšetkým niekoľko desiatok kilometrov vzdialenými Košicami.

2. cena

Nebeská stanovačka, Branislav Beliančin (Janova Lehota)

Sme za polárnym kruhom, na ostrove Senja, druhom najväčšom ostrove Nórska. Je koniec septembra 2020 a astronomická noc ešte nenastala, na kvalitné nočné snímky sa ešte len čaká. Oblohu krášli polárna žiara a fotografa iste neruší ani slabé osvetlenie červeného stanu.

 3. cena

„Posvieťm si“ na kométu, Miroslav Grnja (Bratislava)

Kométa C2020 F3 NEOWISE nad Bratislavou. Fotografované z Tyršovho nábrežia na brehu Dunaja. Aj na presvetlenom bratislavskom nebi ju bolo vidieť voľným okom. Panoráma pozostáva z 5 snímok.

Večerná panoráma Bratislavy z polovice júla 2020, keď oblohu krášlila kométa NEOWISE. Bola najjasnejšou vlasaticou na našej oblohe za ostatných 23 rokov a napriek tomu ju väčšina ľudí nevidela. Na presvetlenej oblohe Bratislavy si ju všimol len ten, kto vedel kde ju hľadať. Médiá o nej čosi spočiatku aj napísali, že bude jasná, že je to unikátne, no potom pre nich akosi prestala byť zaujímavá. Škoda.

 3. cena

 Kométa NEOWISE, Marián Dujnič  (Šenkvice)

Kométa Neowise (C2020 F3) nad bratislavským hradom sa takto vidieť voľným okom nedala a ani ju nebolo možné kvôli svetelnému znečisteniu vidieť. Blend dvoch fotografií hradu a kométy 25 km na sever od hlavného mesta pri Vištuku s rozdielom polhodiny. Kométa je na snímke umiestnená presne tam, kde podľa efemeridy mala byť. Motiváciou tejto kompozície bolo ukázať, ako nám svetelné znečistenie znemožňuje pozorovať krásu hviezdneho neba. (Dunajské nábrežie, 20. júla 2020 o 22:14 SELČ a o 22:54 SELČ pri Vištuckom rybníku).

Tak takto nejako by sme kométu videli, ak by sme nemali presilu svetelného znečistenia. Autor fotografie si sadol k počítaču aby nám ukázal o čo nás nevhodné svietenie pripravuje. Nuž a tak porovnanie dvoch ocenených fotografií núti k zamysleniu...

Zvláštne ocenenie

 Skutočná panoráma svetelného znečistenia, Tomáš Slovinský (Košice)

Strácame hviezdy. Pokiaľ v oblastiach s tmavou oblohou môžeme voľným okom vidieť niekoľko tisíc hviezd, vo väčších mestách ich sotva narátame 40. Toto je reálna identická panoráma šiestich segmentov Bortlovej stupnice svetelného znečistenia. Každý segment obsahuje 3 vertikálne snímky a spolu je to spojené ako panoramatická snímka. Všetky fotografie vznikli identickým vybavením, identickým nastavením a postprocesom počas jedného týždňa na Slovensku,. Našťastie, podmienky vyšli skutočne na výbornú počas celého testu! Každá fotografia vznikla v rovnaký čas cca 3:30 AM s rozdielom zopár minút, kvôli zmene polohy na oblohe v priebehu dní. Vďaka precíznosti bol test úspešný a celkom jedinečný. Verím, že to môže byť užitočné.

Táto netradičná panoráma už bola viackrát publikovaná, je učebnicovým príkladom porovnania vzhľadu nočnej oblohy z miest s rozdielnou úrovňou svetelného znečistenia. Pozorovateľnosť objektov dobre vystihuje Bortlova stupnica od 1 (obloha v centre veľkomesta) do 9 (prírodná tmavá obloha). Jednotlivé lokality (23. – 28. 3. 2020, jednotná expozícia. 25 s): 1 Košice, 2-Košické Oľšany, 3-Ďurďošík, 4-Borda, 5-Beňatina, 6-Runina.

Viac aj o tejto fotografii bolo uverejnené v Kozmose 4/2020.

 Neocenená, no hodná uverejnenia

 8 bilbordov za Komárnom, Nikoleta Vargová (Hurbanovo)

Stromoradie bilbordov pred vchodom do mesta snažiac sa upútať vašu pozornosť. Alebo mám radšej použiť slovo „bilbordoradie“?

Takmer hrôzostrašne umiestnené a vysvietené bilbordy hneď pri Komárne, v blízkosti frekventovanej cesty 1. triedy – a to ešte pri križovatke! Domáci vodiči tento problém poznajú, sú tu opatrnejší, no pre iných to predstavuje riziko. Určite ste si aj na fotografii všimli skôr tie reklamy ako dve malé svetielka vpravo od prichádzajúceho auta...

© 2021 Slovenský zväz astronómov. Všetky práva vyhradené.