Výsledky 7. ročníka fotografickej súťaže „Svieťme si na cestu...nie na hviezdy“

| astronomické súťaže

Cieľom medzinárodnej fotosúťaže „Svieťme si na cestu...nie na hviezdy“ je propagácia nutnosti ochrany pred svetelným znečistením, ochrana nočného životného prostredia. Prirodzená nočná tma je ohrozená, je to veľmi vážny environmentálny problém. Do 7. ročníka bolo zaslaných 112 súťažných prác od 30 autorov. Prvé tri miesta v každej kategórii boli finančne ocenené (100, 60, 30 EUR), výsledky budú uverejnené v časopise Kozmos 1/2018.

U niektorých súťažných prác bolo ich zaradenie do danej kategórie otázne, či priam nesprávne. Časť autorov, zvlášť v kategórii Správne svetlo a Variácie na tému svetlo a tma, pozabudla na tému fotosúťaže, ktorá je o vhodnom a nevhodnom osvetľovaní. Niektorým fotografiám by značne bola pomohla aj vhodnejšia kompozícia, prípadne orez. U Variácií na tému svetlo a tma podmienky fotosúťaže umožňujú aj fotomontáž, čo autori využili len minimálne. No práve tu je široká možnosť invencie, ktorá s vhodným popisom zaujme.

Uvedomujeme si, že téma fotosúťaže je náročná, značne odlišná od iných a aj preto si účasť súťažiacich veľmi vážime. Výber fotografií bol náročný, porota vášnivo diskutovala. Obhajovali sa názory vhodnosti či nevhodnosti osvetlenia, ako aj fakt, že práve nevhodné osvetlenie s jasnými, do noci žiariacimi, často farebnými svetlami, sa verejnosti páčia... V tomto prípade je to však krása nechcená, škodlivá. Obce i mestá rekonštruujú svoje verejné osvetlenia, osvetľujú si budovy, pamiatky. Často však zabúdajú, že jediným cieľom by nemala byť len úspora elektrickej energie. Vhodným osvetlením sa stanú obce krajšími, príjemnejšími a šetrnejšími miestami nielen pre ľudí ale aj prírodu.

Porota ďakuje všetkým zúčastneným autorom i organizátorom za šírenie povedomia o správnom osvetľovaní. Aj vďaka tomu sa čoraz viac ľudí zamýšľa nad mnohými, na prvý pohľad krásnymi fotografiami, plnými rôznych svetiel, či to tak naozaj chceme. Škodí to rastlinám, živočíchom i človeku, prichádzame o tmavú oblohu plnú hviezd, o dotyk s nekonečnom, a tým strácame ďalší rozmer bytia. Mizne pokora voči prírode a vesmíru, zabúdame na svoje miesto v ňom.

Oceneným blahoželáme, všetkým zúčastneným ďakujeme za ich fotografie a veríme, že nám ostanú verní aj v budúcnosti.

Verejnosť bude mať možnosť vybrať fotografiu, ktorá sa im najviac páči v hlasovaní o Cenu divákov. Autor fotografie s najvyšším počtom hlasov získa cenu od sponzora súťaže TROMF Banská Bystrica a traja vyžrebovaní hlasujúci predplatné časopisu Kozmos.

 

1. kategória – Ako rozhodne nesvietiť
1. cena

 

Jak nesvítit, Václav Hýža (Branka u Opavy)

Tak přesvícenou noční krajinu jsem dlouho neviděl. Nejde o vesnice, ale spíš o reflektory v krajině (zbytečné) a města za Manínem. V popředí je Kostolec, poté Kostolecká tiesňava, Záskalie a Manínská tiesňava.

Pekná, oku vcelku lahodiaca snímka. Krásne svetlá, žiariace reflektory, biele obláčky na tmavej oblohe... Je tu však skutočne všetko v poriadku? Má takto vyzerať prirodzená nočná krajina? Autor chcel fotografovať hviezdy, no prichádzajúca oblačnosť odhalila množstvo svetla rozptýleného v atmosfére. Tam niekde za kopcom je mesto, presvetlené mesto, kde ľudia hviezdy neuvidia, kde nočné prostredie trpí.

 

2. cena

Pouličné osvetlenie pri cestách, Boris Blahovec (Bzince pod Javorinou)

Pouličné osvetlenie pri cestách je vzorovou ukážkou svetelného znečistenia. Nie že osvetľuje oblohu(a to následne vytvára svetelné znečistenie) ale narušuje spánok a to škodí zdraviu ale aj narušuje a poškodzuje prirodzený ekosystém ktorý je zvyknutý na tmu.

Len pozrite, čo urobí len jedno nevhodné bielomodré pouličné svietidlo! Svietidlo, ktoré svieti všetkými smermi a nie tam kam má – na cestu či chodník. Fasády domov sú presvetlené, tu ku kľudnému spánku nepomôžu ani závesy či žalúzie. Na obrázku síce hviezdy vidíme, no zaznamenal ich len fotoaparát, okom by sme nevideli takmer nič. Ak by sa svietidlo upravilo, bola by noc v tejto obci určite príjemnejšia.

 

3. cena

Osvetlené stromy, Christopher Nagy (Rimavská Sobota)

Smutná vŕba je typická svojimi previsnutými konármi, jej osvetlené koruny sa odrážajú vo vodnej hladine. Tieto sú však iste smutnejšie, v noci iste aj plačú a ak by vedeli rozprávať, žalovali by...  V ich korunách sa svieti aj v noci, neoddýchnu si. Obrázok síce lahodí oku a možno chvíľu aj mysli, kým si neuvedomíme všetky dôsledky takéhoto osvetlenia. Ak by sme obrázok otočili, mohli by sme ho nazvať aj „všetko hore nohami“, veď toto je takmer ukážkový príklad, ako sa v noci svietiť nemá.

 

2. kategória – Správne svetlo
1. cena

 

Star in my home, Kamil Sarnecký (Stará Ľubovňa)

 Chladná decembrová noc pod Staroľubovnianskym hradom, kde niekoľkominútová expozícia vykreslila oblúčiky hviezd. Starobylý hrad je však stále decentný, nepresvietený, pripomína rozprávkový. Zdá sa, že v tomto prípade sa mestu podarilo zlúčiť správne osvetlenie kultúrnej pamiatky s požiadavkami ochrany nočnej oblohy.

 

2. cena

Na farmě Hoba, Petr Horálek (Pardubice)

V prosincovém dni roku 2015 skupina Safra-Go.cz navštívila líbeznou farmu Hoba West nedaleko namibijského města Grootfontein. A i přes částečnou nepřízeň počasí zůstali členové expedice bezdyšně stát, se zrakem upřeným k nebi. Hvězdná obloha byla úchvatná díky tomu, že nedaleké město Grootfontain i přes svou 20tisícovou populaci nedisponuje množstvím nevhodných lamp, jako je tomu v podobně velkých městech v Evropě, a tak i přes zář z něj (je vidět na mracích) byla obloha dostatečně tmavá. Jak vidno, ani na farmě samotné není přebytečné osvětlení.

Blízke mesto žltkasto osvetlilo oblaky nízko nad obzorom. Svietidlá tu majú prirodzenú teplú farbu, ktorá sa v atmosfére rozptyľuje menej. Milovníci nočnej oblohy sa teda aj v blízkosti mesta môžu kochať krásami hviezdnej oblohy, ktorej dominuje obrátený Orión, jasný Sírius, Canopus aj vychádzajúce Magellanove oblaky. Je to skutočná idylka pod hviezdami.

 

3. cena

Svetlo s rozumom, MUDr. Eleonóra Žůrková (Trenčín)

Osobité riešenie nočného osvetlenia v Dien Bien Phu (Vietnam) s postupným zapínaním a vypínaním svetiel, podľa potreby, príjemné, užitočné, neoslňuje. Umiestnené medzi protismernými pásmi cesty, chodníky na oboch stranách majú dostatok večerného i nočného svetla, hviezdy nie sú rušené

Zaujímavé riešenie postupného osvetľovania podľa toho, ako je slnko hlboko pod obzorom. Potešiteľné je, že tieto svietidlá majú príjemnú teplú farbu a ploché spodné kryty (difúzory). Sklon síce nie je ideálny, no to dobre posúdiť nemôžeme, keďže nevieme čo všetko osvetlené byť má.

 

3. cena

Svietime si na chodník, Mgr. Rudolf Láslop (Diviacka Nová Ves)

V hmle vo vianočnom období vynikli svetelné lúče nových lámp osvetlenia vtedy rekonštruovaného Bojnického námestia a je tak možné vidieť, že lampy svietia prevažne tam, kam majú.

Vianočná nočná idyla v Bojniciach. Hmla umožnila dokumentovať správne smerované svetlo. Ak by však to svetlo bolo teplejšie, bolo by to ešte lepšie a aj na pohľad príjemnejšie. Vianočná výzdoba je modrá, no modrému by sme sa mali vyhýbať...

 

3. kategória – Variácie na tému svetlo a tma
1. cena

Za zimního slunovratu, Petr Horálek (Pardubice)

Na „planetě Malého prince“, Zemi, je břeh zamrzlé Sečské přehrady a v mělké sněhové pokrývce spousta stop lidí i zvířat. Malý princ zrovna vzhlíží směrem k večernici Venuši, nejjasnější planetě viditelné již za soumraku. I když je obzor kolem dokola silně ovlivněn škodlivým světelným znečištěním, směrem od Venuše se velmi slabě zakřivuje doprava nahoru mlhavý světelný kužel známý jako zvířetníkové světlo. Malý princ se může také kochat Mléčnou dráhou, naším galaktickým domovem, který oblohu obepíná kolem dokola. Narůžovělá emisní mlhovina vpravo je NGC 7000 „Severní Amerika“ a další „americká“ mlhovina je i vlevo dole – „Mlhovina Kalifornie“ (NGC 1499). Nepříliš daleko od ní (na nebi, nikoliv však v prostoru) najdete i překrásnou otevřenou hvězdokupu Plejády. Jak šla teplota prudce pod nulu během focení, se nad vzdálenými lampami vytvořily na padajících ledových krystalcích jasné světelné sloupy, které jen dodaly kompozici ještě větší nádech kouzelna.

Malý princ, v tomto prípade autor fotografie je na tej svojej planéte, pri svojej obľúbenej priehrade. Tam niekde vo vesmíre sú možno aj ďalší..., No snáď aj rozumnejší ako sme my a keď si svietia, tak len tak, aby si chránili krásne hviezdnaté nebo.

 

2. cena

V bubline, Ing. Ľubomír Leňko (Košice)

Rôznofarebné osvetlenie bytov na sídlisku môže použitím objektívu staršej konštrukcie a zaostrením na blízky predmet vytvárať zaujímavé svetelné kombinácie.

Sklenená guľa zobrazila presilu svetla v parku aj svietiace okná panelákov. Obraz v guli je zámerne otočený, aby to všetko nebolo aj na fotografii „postavené na hlavu“. Dobre zvládnutá téma variácií na tému svetlo a tma.

 

3. cena

Hviezdny ostrov – La Palma, Ondrej Králik (Považská Bystrica)

Ostrov La Palma - Vďaka svojej lokalite a vysokej nadmorskej výške (2400 m) je to jedno z najvhodnejších pozorovacích miest nočnej oblohy na svete, obloha je na prvý pohlaď úžasná. Mliečna cesta tak jasná, že vrhá tieň, voľným okom sú viditeľné rôzne hviezdokopy, hmloviny atď. Bohužiaľ ani tak odľahlé miesto neabsentuje svetelným znečistením. Nad obzorom vidieť najvyšší vrch Kanárskych ostrovov a  zároveň celého Španielska (Pico del Teide, 3718 m), ktorý sa nachádza na ostrove Tenerife. Svetlá vidieť zo všetkých ostrovov vzdialených viac ako 100 km od La Palmy. V popredí osvetlená inverzia od menších lokálnych miest.

Kanárske ostrovy sú skutočným rajom astrofotografov, nachádzajú sa tu aj významné svetové observatóriá. Dole pod inverziou je však svetla predsa len veľa a tak za krásami nočnej oblohy sa musíte dostať predsa len trošku vyššie. Kanárske ostrovy sú však aj tak vhodným príkladom, že je možné zladiť čulý turistický ruch aj ochranu nočného životného prostredia.

 

3. cena

 Světla nad a pod Beskydami, Ing. Jiří Hlisnikovský (Palkovice)

Frýdlant nad Ostravicí, Ondřejník,  Moravsko-slezské Beskydy

Je hlboká jesenná noc, sme vysoko nad mestom, zahaleným v inverzii. Hmla aspoň čiastočne zakrýva množstvo nevhodného pouličného osvetlenia. Tam dole je presila svetla.  Na pohľad je to krása, nočná krajina žiari farbami... Je to však krása zlovestná, škodlivá aj neekonomická. Svietidlá ružovkasto sfarbujú oblačnosť, hviezdy sa strácajú a v diaľke, na Lysej hore, akoby aj televízny vysielač ronil nad tým všetkým červené slzy.

© 2021 Slovenský zväz astronómov. Všetky práva vyhradené.