NASA potrebuje, aby ste tento týždeň pozorovali Urán a Neptún

Vzdialení ľadoví obri sú v súčasnosti sledovaní pomocou Hubblovho teleskopu (HST) a sondy New Horizons. Vedecký tím NASA by ale chcel snímky z HST a sondy New Horizons spojiť so snímkami získanými od amatérskych astronómov.

Sonda New Horizons je známy tým, že v roku 2015 navštívila ľadový svet Pluta, preletela okolo vzdialenej trpasličej planéty a poslala späť ohromujúce snímky dynamického sveta. Misia kozmickej sondy sa ale ani zďaleka neskončila. Tento týždeň sa sonda New Horizons a Hubblov vesmírny ďalekohľad spojili, aby pozorovali Urán a Neptún, dva najmenej navštevované svety v našej slnečnej sústave. NASA žiada amatérskych astronómov, aby tento a budúci týždeň predložili svoje vlastné pozorovania týchto planét, a tým pomohli lepšie porozumieť vzdialeným svetom.

Urán (vľavo) a Neptún sú najvzdialenejšie planéty našej slnečnej sústavy. (NASA/JPL-Caltech; NASA)

Urán a Neptún boli sondou navštívené len raz a to sondou Voyager 2. Sonda Voyager 2 preletela okolo planéty Uránu v januári 1986 a planéty Neptún v auguste 1989. Odvtedy sa naše pozorovania týchto planét obmedzili len na pozemské teleskopy a teleskopy obiehajúce okolo Zeme. Čo je samozrejme veľmi náročné, nakoľko obidve planéty obiehajú veľmi ďaleko od Zeme  (Urán; 2,7 miliardy kilometrov; Neptún 4,3 miliardy km).

Sonda New Horizons môže poskytnúť ale celkom jedinečný pohľad na tieto planéty a to práve pohľad zo vzdialených častí Slnečnej sústavy, konkrétne z hlbokej časti   Kuiperovho pásu za Neptúnom, kde kraľuje Pluto a mnoho ďalších ľadových svetov. Takže zatiaľ čo HST bude sledovať osvetlené strany planét, ako ich vidieť z pohľadu zo Zeme, sonda New Horizons bude študovať ich tmavé „zadné strany“ so Slnkom v diaľke.

NASA zdôrazňuje potrebu amatérskych pozorovaní planéty Urán a Neptún, ktoré pomôžu študovať ich vlastnosti, ako sú jasné javy v atmosfére týchto ľadových obrov. Sonda New Horizons a HST sa pri pozorovaní sústreďujú na najjemnejšie možné detaily, globálnejšie pohľady poskytované amatérskymi prístrojmi preto zostávajú životne dôležité pre vykreslenie úplného obrazu planéty Urán a Neptún.

Ak teda máte k dispozícii dostatočne veľký prístroj vrátane fotografického vybavenia, NASA vás žiada, aby ste svoje snímky Uránu a Neptúnu získané tento a budúci týždeň (do 30.09.2023) zaslali prostredníctvom platformy X s použitím hashtag #NHIceGiants. Rovnako môžete snímky poslať aj cez platformu Facebook. Nezabudnite uviesť informácie, ako je dátum, čas a pásmo filtra, ktoré ste pri snímaní použili. Tí z Vás, ktorí nepoužívajú sociálne médiá, môžu odoslať svoje snímky tu: https://filerequestpro.com/up/uranus_neptune-campaign

Nezabudnite uviesť informácie, ako je dátum, čas a pásmo filtra, ktoré ste pri snímaní použili a to pre každý snímok a to buď v názve súboru, alebo ako súbor „readme“ vo textovom tvare, resp. vo formáte programu Excel.

Poloha planéty Urán.

 

Poloha planéty Neptún.

 

Urán a Neptún sú v súčasnosti viditeľné väčšinu noci. Urán sa nachádza v súhvezdí Baran, medzi planétou Jupiter a Plejádami. Jasnosť Uránu je 5,7 mag. Neptún sa nachádza v súhvezdí Ryby, blízko hviezdy 20 Piscium. Jeho jasnosť dosahuje len 7,7 mag. Pozorovanie najvzdialenejších planét slnečnej sústavy je síce náročné, ale stojí za to vynaložiť úsilie. Podrobnosti o pozorovaní týchto planét bude možné nájsť približne o mesiac na stránke tímu New Horizons.

Zdroj: NASA, Astronomy.com, Astronomia OnLine

 

© 2021 Slovenský zväz astronómov. Všetky práva vyhradené.