Dedina ožíva 2022

| Zo života MO

Po dvojročnej nútenej prestávke 23. júla ožila malebná dedinka Drienčany stovkami návštevníkov na tradičnom podujatí Dedina ožíva. Nuž a neodmysliteľnou súčasťou tohto už XVII. ročníka sú aj astronómovia.

Dobrá spolupráca rimavskosobotských hvezdárov a SZA s obcou je už od roku 2005, keď sme spoločne realizovali nad Drienčanmi unikátne rozprávkové slnečné hodiny, a v roku 2012 bol pomenovaný aj asteroid (39880) Dobšinský. Na Dobšinského Slovenských ľudových rozprávkach vyrastali celé generácie a Drienčany sú miestom jeho pôsobenia aj posledného odpočinku. Celá dedina ožila nielen bohatým kultúrnym programom, ale aj jarmokom, ukážkami množstva remesiel, tradícií, divadlom pre deti, či  pohostinnými kulinárskymi dvormi s tradičnými jedlami.

Do Drienčan sme tohto roku prišli tentokrát v silnejšej zostave, s viacerými ďalekohľadmi, a to predovšetkým vďaka Milošovi Obertovi, ktorého dodávka nás priestorovo nijako neobmedzovala. Naše tradičné miesto bolo pod starou morušou pri Dobšinského pamätníku (jedna zo zastávok krásneho náučného chodníka Drienčanský kras), ktorá poskytovala blahodarný tieň, veď teploty atakovali takmer 40 °C. Ak však chcete pozorovať, musíte sa, chtiac-nechtiac vystaviť slnečným lúčom, a teda „oddychovka“ to veru nebola. Našťastie sme sa mohli striedať, veď skvelým pomocníkom bol aj náš nový kolega Peter Vígh a šikovný Milošov syn Jakub. Tradičná „dodávka“ studenej studničnej pitnej vody od Synakovcov však nebola, studňa vyschla...

Niektorí návštevníci precestovali za Dedinou ožíva aj stovky kilometrov, no iste neoľutovali. Pozorovali sme malý kotúčik Venuše i Mesiac po poslednej štvrti, no predovšetkým vzrastajúcu aktivitu Slnka. Potešili slnečné škvrny, skvelé protuberancie, no prekvapením, zvlášť pre deti, bolo aj „objavenie“ ufónov na Mesiaci. K dispozícii boli informačno-propagačné materiály, skladačky, digitálne slnečné hodiny či solárne hračky. Všetkých však zaujala predovšetkým možnosť podiskutovať, spýtať sa na všetko čo ich zaujímalo – od Zeme cez planéty, kométy, lietavice, hviezdy, galaxie až po čierne diery či pálčivý problém svetelného znečistenia.

Nuž a prišli nás pozrieť nielen priatelia, bývalí krúžkari, kolegovia, starostovia či primátori, rozprávkové postavy ale aj TV Rimava. My sme slúžili aj ako „miestni informátori“ pre tých, ktorí si chceli pozrieť slnečné hodiny, labyrint či navštíviť starú Dobšinského faru s expozíciou, výstavami a nafukovacou zemeguľou, ktorú priviezli kolegovia zo Žiaru nad Hronom.

Sme radi, že obyvatelia Drienčan nás už majú „za svojich“, že sme trvalou súčasťou tohto invenčného podujatia. Bol to skutočne veľmi náročný, no krásny deň, o ktorý sa, už tradične, najviac zaslúžili hlavní organizátori pod taktovkou GMOS Rimavská Sobota a starostu Drienčan Petra Švoňavu a my veríme, že sa v tejto kúzelnej dedine „kde sa voda sypala a piesol sa lial“ stretneme aj o rok.

Keďže väčšina aktérov ešte v tomto kraji nebola, vzali sme to späť cez riečku Blh, ktorá napája známu vodnú nádrž Teplý vrch. Riečka však bol takmer úplne bez vody, aj keď typický prietok je takmer 1 m3/s, a hladina v nádrži podstatne nižšie... Večer, už vo hvezdárenskom astroparku, kde bol vcelku príjemný chládok sme zase neskoro do noci „kuli plány“ čo a ako v budúcnosti ešte vylepšiť. Nuž a čo nedeľa, deň pracovného pokoja a oddychu? Pre niektorých áno, pre niektorých nie. Dve skvelé rodiny z Martina boli vo hvezdárni na astrovíkende a pozorovanie sme končili až v pondelok takmer za svitania.

 

P. Rapavý

(foto P. Rapavý, P. Vígh, J. Obert)

 

Medzi prvými sa prišla pozrieť na Venušu táto rozprávková bytosť, no zohnúť sa ešte nižšie k Luntu s protuberanciami za Slnku už veru nezvládla...
Hvezdárske kráľovstvo pri Dobšinského pamätníku
„Mami, pozri, to je super, ako ten motýlik lieta“
Pozornosť pútali aj digitálne slnečné hodiny a šuhajka zaujal ďalekohľad k ufónom
Kolegovia zo Žiaru nad Hronom doviezli nafukovací model zemegule
Tak ako každoročne, aj teraz nám prišli zahrať naši priatelia, skvelí Klenovskí heligonkári
Pozvánka na ročník 2022

 

 

© 2021 Slovenský zväz astronómov. Všetky práva vyhradené.