Astropodujatie v Nitre

| Zo života MO

Úvodný štart nášho prvého tohtoročného samostatného astronomického podujatia sa uskutočnil 17. januára v nových priestoroch na Kalvárii. Teraz ho už môžeme bilancovať a hodnotiť ako celkom vydarený a veľmi dobrý, a to aj podľa reakcií viacerých účastníkov. Dokonca sme zaujali aj miestnu TV Centrál, ktorá došla k nám natočiť svoju reportáž. Počasie nám žiaľ vôbec nevyšlo, bolo úplne zamračené, tak sme si museli iba vystačiť  hlavnou prednáškou doc. Ing. Gabriela Okšu, PhD. na tému „Prstence okolo planét“. Keďže sa pozorovať nedalo, ukázali sme prítomným to, čo by mohli vidieť aspoň v programe Stellarium. Aj keď to bola len simulácia, predsa zaujala. V tento večer boli totiž úkazy viac ako štedré, no žiaľ pozorovať ich priamo naživo ďalekohľadom nebolo možné. Práve v „našom“ podvečernom čase by sme videli prechod tieňa Jupiterovho mesiaca Európa po povrchu samotného Jupitera, vzápätí výstup ďalšieho mesiaca Ganymeda spoza kotúča Jupitera a nakoniec aj výstup mesiaca Io z tieňa Jupitera.  

Tieto tri úkazy sa odohrali v čase od 17:40 do 18:05 a ešte ako bonus o 21. hod. nastal vstup Ganymeda do tieňa Jupitera. Pri pohľade na Mesiac, samozrejme len v programe Stellarium, sme si porozprávali o jeho základných útvaroch, ktoré by sme na ňom boli videli aj ďalekohľadmi. Mesiac bol len krátko pred prvou štvrťou a tak zvlášť okolie terminátora bolo mimoriadne plastické. Deti sa potešili astronomickou rozprávkou a tak viac ako 1,5 hod. astronomický program pre asi 25 zúčastnených záujemcov o astronómiu a našich návštevníkov ukončili. Ďakujem aj za podporu, účasť a návštevu predsedovi SZA Milošovi Obertovi a vedúcemu sekretariátu RNDr. Pavlovi Rapavému.

Do budúcna máme aj čo naprávať a to vytvoriť aj nejakú primeranú zábavu pre malé deti, s ktorými sme vôbec tentokrát nepočítali, že prídu a  ešte v takom hojnom počte. Naše najbližšie podujatie – len pozorovanie na Kalvárii pre verejnosť plánujeme 31. januára 2024. Podujatie sa uskutoční iba v prípade pekného počasia, pretože toto by malo obsahovať oboznamovanie sa so súhvezdiami viditeľnými v súčasnosti na nočnej oblohe a zároveň pozorovaním ich zaujímavých objektov (hmloviny, galaxie, hviezdokopy, dvojhviezdy...) ďalekohľadom.

Najbližšie stretnutie už aj s prednáškou máme naplánované na 14. februára 2024 a samozrejme, budeme vás v čas informovať.

Ing. Juraj Pecháč, tajomník MO SZA v Nitre

 

 

 

 

 

 

© 2021 Slovenský zväz astronómov. Všetky práva vyhradené.