Februárová nočná obloha

| aktuálne na oblohe

Počasie nám v tomto období na území Slovenska moc nepraje, ale určite väčšina z nás má minimálne jeden zážitok z pozorovania kométy C/2022 E3 (ZTF). Vo februári bude nočnej oblohe dominovať práve táto kométa a planéta Mars, s ktorou sa dokonca zdanlivo stretne 11. februára.

(pozn.: všetky uvedené časové údaje sú pre polohu stredné Slovensko a SEČ)

C/2022 E3 (ZFT)

kométa C/2022 E3 (ZTF) (foto: Marek Harman, 25. 1. 2023, Vartovka, Banská Bystrica)

Planéty

Merkúr bol 30. 1. v najväčšej západnej elongácii a vo februári je pozorovateľný na rannej oblohe s mag –0,2. Začiatkom mesiaca vychádza viac ako 1 hodinu pred Slnkom, no koncom mesiaca už len pár minút pred ním, a preto sa stratí v rannom svite.

Venuša sa naďalej vzďaľuje od Slnka a vo februári sa bude nachádzať na večernej oblohe s –4,0 mag. Začiatkom mesiaca zapadá viac ako 2 hodiny po Slnku, a koncom mesiaca skoro 3 hodiny po západe Slnka. Dňa 15. 2. sa bude Venuša nachádzať len 0,1° južne od Neptúna, ale táto konjunkcia nastáva po 13. hodine. Po západe Slnka sa bude nachádzať severovýchodne od Neptúna. Dňa 22. 2. bude Venuša 2,8° severne od Mesiaca, ale aj v tomto prípade konjunkcia nastáva počas dňa. Po západe Slnka nájdeme Venušu juhozápadne od tenkého kosáčika Mesiaca a severne sa k nim pridá aj Jupiter.

Mars sa nachádza v súhvezdí Býk (–0,4 až 0,2 mag). Je stále ozdobou nočnej oblohy a zapadá až okolo 3. hodiny. Dňa 28. 2. sa bude nachádzať len 0,2° južne od Mesiaca, no táto konjukcia nastáva pred 6. hodinou kedy sa už nachádzajú pod obzorom. Priblíženie si preto môžeme pozriet pár hodín pred ich západom.

Jupiter sa nachádza v juhozápadnej časti súhvezdia Ryby (–2,2 mag) a opúšťa nočnú oblohu. Začiatkom mesiaca zapadá 30 minút po 21. hodine a koncom februára už o hodinu skôr. Na prelome 22. a 23. 2. sa nachádza v konjunkcii s Mesiacom no už pod horizontom, a preto je lepšie sledovať toto priblíženie spolu aj s Venušou, pár hodín pred ich západom .

Saturn sa nachádza v súhvezdí Kozorožec (0,8 mag) no zapadá spoločne so Slnkom a tak sa s ním rozlúčime na pár mesiacov.

Urán s mag 5,7 sa nachádza v juhovýchodnej časti súhvezdia Baran. Začiatkom mesiaca zapadne hodinu po polnoci a koncom februára už po 23. hodine. Dňa 25. 2. sa nachádza len 0,5° južne od Mesiaca, avšak počas dňa. Priblíženie si preto pozrieme až po západe Slnka.

Neptún s mag 7,9 sa nachádza v severovýchodnej časti súhvezdia Vodnár. Začiatkom mesiaca zapadá už po 20. hodine a koncom februára po 19. hodine. Dňa 21. 2. sa nachádza 2,6° severne od Mesiaca, ale už pod horizontom, a preto sa oplatí pozorovať ho tesne po západe Slnka.

Trpasličie planéty

 (1) Ceres (7,9 až 7,5 mag) sa nachádza v severnej časti súhvezdia Panna.

Asteroidy

Vo februári budú pozorovateľné asteroidy (2) Pallas s 7,7 mag v južnej časti súhvezdia Veľký pes a (6) Hebe s 9,3 mag v súhvezdí Rak.

Kométy

Najpozorovanejším objektom posledného obdobia je rozhodne neperiodická kométa C/2022 E3 (ZTF). Pomaly sa bude presúvať na západ a koncom februára bude zapadať už o polnoci. Dňa 11. 2. sa bude na oblohe zdanlivo presúvať v blízkosti planéty Mars.

Meteorické roje

Február je bohužiaľ chudobný na meteorické roje a tak si musíme počkať až do apríla na Lyridy.

Hmlovina Rozeta

NGC 2237 emisná hmlovina Rozeta (foto: Matúš Trembáč)

Astrofotografia

Z hlbokého vesmíru nám február prináša prekrásne hmloviny:

M78 reflexná hmlovina Casper v súhvezdí Orión

NGC 2170 reflexná hmlovina Anjel v súhvezdí Jednorožec

IC 443 pozostatok po supernove, hmlovina Medúza v súhvezdí Blíženci

NGC 2237-9 emisná hmlovina Rozeta v súhvezdí Jednorožec

NGC 2264 otvorená hviezdokopa Vianočný stromček v súhvezdí Jednorožec

NGC 2359 emisná hmlovina Thorova prilba v súhvezdí Veľký pes

Matúš Trembáč

© 2021 Slovenský zväz astronómov. Všetky práva vyhradené.