Marcová nočná obloha

| aktuálne na oblohe

Noci sa skracujú a v marci nastáva jarná rovnodennosť – začiatok astronomickej jari. Dĺžka dňa a noci sa vyrovná 20. 3. o 4:06, no v dôsledku refrakcie sú u nás deň a noc rovnako dlhé už niekoľko dní pred rovnodennosťou. V tomto období je ideálny čas na večernej oblohe pozorovať zodiakálne svetlo. Oblohu pomaly opúšťa Jupiter, no znovu sa objaví na rannej oblohe Mars. Pozorovateľné sú viaceré kométy, ktoré potešia nadšencov astrofotografie.

(pozn.: všetky uvedené časové údaje sú pre polohu stredné Slovensko a SEČ)

Planéty

Merkúr sa po hornej konjunkcii presunie na večernú oblohu a podmienky na jeho pozorovanie sa budú rýchlo zlepšovať. Sklon ekliptiky k obzoru je priaznivý a pozorovacie podmienky Merkúra budú najlepšie v tomto roku. Dňa 24. 3. je v najväčšej východnej elongácii a zapadne až 1,7 hodiny po Slnku.

Venuša sa nachádza na rannej oblohe a uhlovo sa približuje k Slnku. Nad obzor sa dostáva koncom nautického súmraku a od polovice marca sa začne strácať na presvetlenej oblohe. Konjunkcia s Mesiacom 8. 3. a konjunkcia so Saturnom 22. 3. bude pozorovateľná obtiažne na svetlej oblohe.

Mars sa pomaly dostáva na rannú oblohu. Začiatkom marca vychádza 1 hodinu pred Slnkom, čo sa do konca mesiaca zmení len o pár minút. Konjunkcia s Mesiacom nastáva 8. 3. spolu s Venušou, no bude pozorovateľná obtiažne na presvetlenej oblohe.

Jupiter sa nachádza v južnej časti súhvezdia Baran (– 2,2 až – 2,1 mag). Pomaly opúšťa nočnú oblohu a koncom marca zapadne už 2,5 hodiny pred polnocou. Dňa 13. 3. môžeme pozorovať priblíženie k Mesiacu na 4°.

Saturn sa po konjunkcii so Slnkom dostane na rannú oblohu, no jeho viditeľnosť sa zlepšuje len veľmi pomaly. Až koncom marca sa znova objaví na rannej oblohe tesne nad obzorom.

Urán sa nachádza vo východnej časti súhvezdia Baran (5,8 mag) východne od Jupitera. Pohybuje sa spätne a koncom marca zapadne pred 22. hodinou.

Neptún sa nachádza v západnej časti súhvezdia Ryby (8,0 mag). Uhlovo sa približuje k Slnku a 17. 3. je v konjunkcii so Slnkom.

Trpasličie planéty

(134340) Pluto sa nachádza v súhvezdí Kozorožec a je nepozorovateľný.

(1) Ceres (8,9 mag) sa nachádza na rannej oblohe a koncom marca vychádza už 2 hodiny po polnoci.

Asteroidy

V marci bude najjasnejším asteroidom (4) Vesta v súhvezdí Býk s 7,3 mag. Druhým najjasnejším bude (3) Juno v súhvezdí Lev, ktorý sa bude 4. 3. nachádzať v opozícii s 8,6 mag.

Kométy

Kométa 12P/Pons-Brooks je v severozápadnom cípe súhvezdia Androméda má jasnosť okolo 7 mag, jej jasnosť stúpa, prersunie sa do Barana. Pozorovateľná bude krátkoperiodická (6,37 roka) kométa Jupiterovej rodiny 62P/Tsuchinshan 1 s 10 mag v súhvezdí Panna. Ďalšou pozorovateľnou je krátkoperiodická kométa (7,5 roka) 144P/Kushida v súhvezdí Býk a Blíženci (10 mag) a kométa C/2021 S3 PANSTARRS s 7,5 mag v súhvezdí Had sa presunie severovýchodne cez Orla do Líštičky.

Meteorické roje

Marec patrí do obdobia „Veľká jarná diera“ , kedy nie je pozorovaný meteorický roj. Najbližšie môžeme očakávať až aprílové Lyridy.

M81_M82

Galaxia Cigara M 82 a Bodeho galaxia M 81 (foto: Matúš Trembáč)

Astrofotografia

Pre astrofotografov začína obdobie hviezdokôp a galaxií:

M 81 a M 82 Bodeho galaxia a galaxia Cigara v súhvezdí Veľká Medvedica,

M 46M 47 otvorené hviezdokopy v súhvezdí Korma,

NGC 2403 špirálová galaxia v súhvezdí Žirafa,

M 67 otvorená hviezdokopa v súhvezdí Rak,

NGC 2903 galaxia v súhvezdí Lev.

Matúš Trembáč

 
 

 

 

© 2021 Slovenský zväz astronómov. Všetky práva vyhradené.