Júnová nočná obloha

| aktuálne na oblohe

Júnová nočná obloha nám prináša po dlhšej pauze planéty na rannej oblohe, a tak budeme môcť pozorovať nejedno neskoré ráno zoskupený Jupiter, Plejády, Urán, Mars, Mesiac, Neptún a Saturn. V júni nastáva letný slnovrat – začiatok astronomického leta, ktorý nastane 20. 6. o 22:51. V tomto období môžeme pozorovať za súmraku alebo úsvitu nočné svietiace oblaky.

(pozn.: všetky uvedené časové údaje sú pre polohu stredné Slovensko a SELČ)

(Zdroj: Stellarium)

Planéty

Merkúr sa nachádza na rannej oblohe a uhlovo sa približuje k Slnku. Dňa 14. 6. je v hornej konjunkcii a postupne sa presunie na večernú oblohu, kedy sa bude nachádzať začiatkom nautického súmraku vo výške 2° s  –1 mag. Do konjunkcie s Jupiterom sa dostane 4. 6. na rannej oblohe tesne pred východom Slnka. Konjunkcia s Venušou nastane dňa 17. 6. na večernej oblohe, no uhlovo ešte blízko Slnka na svetlej oblohe,

Venuša sa po hornej konjunkcii so Slnkom 4. 6. pomaly presunie na večernú oblohu. Pozorovať konjunkciu s Merkúrom bude pomerne obtiažne.

Mars sa nachádza na rannej oblohe s 1,1 – 0,9  mag. Začiatkom júna vychádza takmer 3 hodiny po polnoci a koncom mesiaca o hodinu skôr. Konjunkcia s Mesiacom 2. 6. nastáva pod obzorom, preto je vhodnejšie toto priblíženie pozorovať nasledujúci deň ráno.

Jupiter sa uhlovo vzďaľuje od Slnka a presunie sa na rannú oblohu s –2 mag. Začiatkom júna ešte nebude pozorovateľný ale postupne sa znovu objaví na rannej oblohe a koncom mesiaca bude vychádzať 3 hodiny po polnoci.

Saturn sa nachádza vo východnej časti súhvezdia Vodnár s 1,1 mag na rannej oblohe. Začiatkom júna vychádza viac ako 1,5 hodiny po polnoci a koncom mesiaca už len pol hodiny po polnoci. Dňa 30. 6. je v zastávke a začne sa pohybovať spätne. Do konjunkcie s Mesiacom sa dostane 27. 6.

Urán sa nachádza v západnej časti súhvezdia Býk (5,8 mag). Začiatkom júna je jeho pozorovanie ešte obtiažne no koncom mesiaca vychádza 2 hodiny po polnoci.

Neptún sa nachádza v juhozápadnej časti súhvezdia Ryby (7,9 mag). Začiatkom júna vychádza 2 hodiny po polnoci a koncom mesiaca už po polnoci. Konjunkcie s Mesiacom nastanú 1. 6. a 28. 6.

Trpasličie planéty

(134340) Pluto sa nachádza v súhvezdí Kozorožec. Začiatkom júna vychádza po polnoci a koncom mesiaca pred 23. hodinou.

(1) Ceres (8,0 až 7,4 mag) sa nachádza vo východnej časti súhvezdia Strelec a vychádza po polnoci.

Asteroidy

V júni bude najjasnejším asteroidom (4) Vesta v súhvezdí Blíženci s 8,1 mag. Druhým najjasnejším bude (7) Iris v súhvezdí Vodnár s 10,0 mag.

 Kométy

Pozorovateľná je kométa 13P/Olbers v súhvezdí Povozník, C/2021 S3 PANSTARRS v súhvezdí Labuť a kométa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) v súhvezdí Panna.

Meteorické roje

V júni sú aktívne júnové Bootidy, ktorých zdrojom je krátkoperiodická kométa 7P/Pons-Winnecke. Maximum nastáva 27. 6. a ZHR je variabilná, väčšinou nízka, no v roku 1998 bola frekvencia pomalých meteorov takmer 100 meteorov za hodinu.

 

Galaxia Veterník M 101 (foto: Martin Bažo, SW 200/1000, QHY 9M)

Astrofotografia

V júni sa oplatí fotografovať nasledujúce objekty:

M 3 guľová hviezdokopa v súhvezdí Poľovné psy,

M 101 špirálová galaxia Veterník v súhvezdí Veľká medvedica,

NGC 5907 galaxia Trieska v súhvezdí Drak,

M 5 guľová hviezdokopa Ruža v súhvezdí Had.

Matúš Trembáč

© 2021 Slovenský zväz astronómov. Všetky práva vyhradené.