10 exoplanét, ktoré by mohli hostiť mimozemský život

Od apríla 2014 katalóg obývateľných exoplanét uvádza 21 planét, ktoré majú najlepšiu šancu hostiť život mimo našej slnečnej sústavy. Samozrejme o prostredí týchto planét veľa nevieme, ale šanca existencie života na týchto planétach je vyššia ako niekde inde. To dáva šancu astrobiológom k ich štúdiu.

Kepler-186f

Kepler-186f je prvá exoplanéta veľkosti Zeme, ktorá sa kedy našla v obývateľnej zóne svojej hostiteľskej hviezdy. Mimozemský svet, ktorý leží 490 svetelných rokov od Zeme, je len o 10 percent väčší ako naša vlastná planéta a je takmer určite skalnatý.

Gliese 581g

Táto planéta je kontroverzným objavom. Objavená bola v roku 2010, ale bolo ťažké tento objav potvrdiť. Napriek tomu Univerzita v Portoriku v Arecibo tvrdí, že Gliese 581 je najlepším kandidátom na mimozemský život. Tento skalnatý svet je vzdialený asi 20 svetelných rokov od Slnka a je dvakrát až trikrát tak väčší ako Zem. Obieha okolo svojej materskej hviezdy Gliese 581 približne každých 30 dní v súhvezdí Libra.

Gliese 667Cc

Ďalšia "super-Zem", Gliese 667Cc je tiež blízko Zeme: leží len 22 svetelných rokov ďaleko v súhvezdí Škorpión. Planéta je najmenej 4,5-krát väčšia ako Zem a jeden obeh jej trvá 28 dní. Materská hviezda GJ 667C je v skutočnosti súčasťou trojhviezdneho systému. Hviezda je trpasličou hviezdou triedy M, ktorá veľkosť je asi tretina hmotnosti Slnka.

Kepler-22b

Zatiaľ čo planéta Kepler-22b je väčšia ako Zem, obieha okolo hviezdy, ktorá je veľmi podobná Slnku. Kepler-22b je približne 2,4-krát väčší ako Zem a za predpokladu, že jeho skleníkový efekt je podobný zemskému, má odhadovanú povrchovú teplotu 22 stupňov Celzia. Tento systém je vzdialený asi 600 svetelných rokov od Slnka v súhvezdí Labuť.

HD 40307g

HD 40307g je superzemou a obieha vo vnútri obývateľnej zóny svojej materskej hviezdy. Leží asi 42 svetelných rokov od Zeme v súhvezdí Maliar. Je tak blízko, že ďalekohľady budúcej generácie môžu byť schopné nahliadnuť na jeho povrch. Obieha okolo svojej materskej hviezdy vzdialenej asi 90 miliónov kilometrov, čo je niečo viac ako polovica vzdialenosti Zem-Slnko.

HD 85512b

Exoplanéta HD 85512b bol objavená v roku 2011 ako súčasť objavu 50 planét objavených prístrojom s Planet Searcher alebo HARPS v Čile. Táto planéta je približne 3,6-krát hmotnejšia ako Zem. Nachádza sa asi 35 svetelných rokov od Slnka v súhvezdí Plachty.

Tau Ceti e

Kandidát na planétu Tau Ceti e, bol objavený v decembri 2012 vo vzdialenosti len 11,9 svetelných rokov od Zeme. Tento svet je "super-Zem" najmenej 4,3-krát hmotnejší ako Zem. V závislosti od svojej atmosféry by Tau Ceti e mohla byť mierne horúcou planétou vhodnou pre jednoduchý život alebo horiacim svetom podobným Venuši.

Gliese 163c

Hmotnosť Gliese 163c stavia túto planétu trocha mimo hry. Planéta je sedemkrát väčšia ako Zem, čo by z nej mohlo urobiť veľmi veľkú skalnatú planétu alebo trpasličí plynový gigant. Gliese 163c obieha okolo svojej materskej hviezdy každých 26 dní. Planéta sa nachádza vo vzdialenosti 50 svetelných rokov od Zeme. Jeho materská hviezda sa nachádza v súhvezdí Mečiar.

Gliese 581d

Minimálne jedna štúdia predpokladá, že Gliese 581d by mohla mať hustú atmosféru zloženú z oxidu uhličitého. Je zhruba sedemkrát hmotnejšia ako Zem, obieha okolo červenej trpasličej hviezdy a je sesterskou planétou pre potenciálne obývateľnú Gliese 581g. Planéta sa nachádza vo vzdialenosti 20 svetelných rokov.

Tau Ceti f

Tau Ceti f je kandidátom na Super Zem, ale obieha v blízkosti vonkajšieho okraja obývateľnej zóny Tau Ceti. Tau Ceti f je najmenej 6,6-krát hmotnejšia ako Zem a mohola by byť vhodná pre život v tom prípade ak jej atmosféra zachytáva dostatok tepla.

Zdroj: Space.com, Astronomiaonline.org

Roman Mikušinec

© 2021 Slovenský zväz astronómov. Všetky práva vyhradené.