Septembrová nočná obloha

| aktuálne na oblohe

Ako sa spomína v jednej piesni: „Noc je půlka dne“, tak práve táto veta platí pre mesiac september. Dňa 23.9. o 03:03 nastáva začiatok astronomickej jesene – jesenná rovnodennosť. Slnko sa nachádza na nebeskom rovníku, vstupuje do znamenia Váhy (je však ešte v západnej časti súhvezdia Panna) a deň s nocou sú rovnako dlhé.

Včasnejšími západmi Slnka sa pozorovacie podmienky neustále zlepšujú. Mliečna cesta je pozorovateľná skôr a nie je potrebné čakať až do hlbokej noci, i keď tie budú chladnejšie než na aké sme boli zvyknutí v auguste.

Zodiakálne (zvieratníkové) svetlo je na večernej oblohe najlepšie viditeľné práve okolo jesennej rovnodennosti, kedy je sklon ekliptiky k obzoru najväčší. Je viditeľné ako slabý zbiehavý kužeľ svetla, no na jeho pozorovanie je bezpodmienečne nutné si vybrať miesto s čo najmenším svetelným znečistením.

Jupiter bude koncom mesiaca v opozícii a astrofotografi určite nepohrdnú piatimi vybranými objektami pre tento mesiac ako napr. hmlovina Severná Amerika v súhvezdí Labuť, ktorá sa bude nachádzať v nadhlavníku.

(pozn.: všetky uvedené časové údaje sú pre polohu Stredné Slovensko a SELČ)

Mars a Plejády nad Veľkým Rozsutcom
Mars a Plejády nad Veľkým Rozsutcom, lokalita: Terchová - Štefanová (foto: Matúš Trembáč)

Planéty

Merkúr je v septembri už ťažko pozorovateľný. Začiatkom mesiaca sa stratí vo večernom súmraku, a až po jeho konjunkcii so Slnkom 23.9. sa presunie na rannú oblohu. Pozorovanie sa zlepší koncom septembra, kedy vychádza hodinu pred Slnkom s jasnosťou 1,8 mag.

Venuša s -3,9 mag sa uhlovo približuje k Slnku a jej pozorovanie ako Zorničky sa postupom mesiaca zhoršuje. Koncom septembra sa priblíži k Slnku na necelých 6° a vychádza pol hodiny pred východom Slnka.

Mars sa postupne uhlovo vzďaľuje od Slnka a nachádza sa v súhvezdí Býk (-0,2 až -0,6 mag). Začiatkom mesiaca vychádza po 22. hodine, koncom septembra už po 21. hodine a jeho zdanlivý uhlový priemer sa priblíži takmer na 12″. Pred 1 hodinou rannou sa 16.9. k nemu priblíži Mesiac na necelé 3° a bude pozorovateľný pod ním.

Jupiter sa presúva do súhvezdia Ryby a práve v tomto mesiaci je najlepšie pozorovateľný (-2,9 mag). Začiatkom septembra vychádza po 20. hodine a 26.9. je v opozícii, kedy bude pozorovateľný počas celej noci. S Mesiacom je v konjunkcii 11.9. a bude sa od neho nachádzať vo vzdialenosti niečo cez 2°.  

Saturn je po augustovej opozícii dobre pozorovateľný, nachádza sa v súhvezdí Kozorožec (0,3 až 0,5 mag). Začiatkom mesiaca vychádza už po 18. hodine a koncom septembra zapadá po 2. hodine rannej.

Urán sa nachádza v súhvezdí Baran a má dobré pozorovacie podmienky (5,7 mag). Začiatkom septembra vychádza pred 22. hodinou a koncom mesiaca už pred 20. hodinou. Zaujímavý dátum na jeho pozorovanie je noc medzi 14. a 15. septembrom, kedy nastáva zákryt Mesiacom. Vstup Uránu za osvetlenú časť Mesiaca nastane o 23:21, kedy nastane pomalý pokles jeho jasnosti. Jeho výstup spoza neosvetlenej časti Mesiaca, ktorý už bude dobre pozorovateľný, môžete pozorovať o 00:25.

Neptún sa presúva do súhvezdia Vodnár a jeho pozorovacie podmienky sú v tomto období veľmi dobré (7,8 mag). Začiatkom mesiaca vychádza pred 20. hodinou pričom v strede mesiaca je pozorovateľný počas celej noci, kedy je 16.9. v opozícii. Koncom septembra zapadá Neptún o pol 6 ráno.

Asteroidy

Najlepšie pozorovateľnými asteroidmi budú (4) Vesta a (3) Juno. Vesta, v súhvezdí Vodnár, sa po augustovej opozícii vzďaľuje od Zeme, ale začiatkom septembra ju nájdeme bez problémov s jej jasnosťou 6,0 mag. Juno sa 3.9. presunie zo súhvezdia Ryby do Vodnára a 7.9. bude v opozícii s jasnosťou 7,9 mag.

Kométy

Hoci sa pozorovanie kométy C/2017 K2 (PanSTARRS) blíži ku koncu, stále bude pozorovateľná na večernej oblohe až do polovice septembra.

Meteorické roje

Obdobie najznámejších augustových Perzeíd je za nami a september neprináša tak bohatý roj meteorov. Na prelome mesiacov august a september sú však pozorovateľné Aurigidy s maximom 1.  septembra a hodinovou frekvenciou (ZHR) 6 meteorov. Dňa 9.9. je ďalšie maximum slabého roja ε Perzeidy s ZHR 5.                                    

Hmlovina Severná Amerika
Hmlovina Severná Amerika (foto: Matúš Trembáč)

Astrofotografia

Pre milovníkov astrofotografie je september zaujímavý už spomínanou opozíciou Jupitera (26.9.). S dobrým astronomickým vybavením je možné pozorovať jeho tmavé rovníkové pásy a aj Veľkú červenú škvrnu. Z hlbokého vesmíru sa v tomto mesiaci určite oplatí fotografovať:

M27 planetárna hmlovina Činka v súhvezdí Líška,

NGC 6888 emisná hmlovina Polmesiac v súhvezdí Labuť,

NGC 6960NGC 6992/6995 zvyšok supernovy hmlovina Západný a Východný závoj v súhvezdí Labuť,

NGC 7000 emisná hmlovina Severná Amerika v súhvezdí Labuť,

NGC 7023 reflexná hmlovina Kosatec v súhvezdí Cefeus.

Matúš Trembáč

© 2021 Slovenský zväz astronómov. Všetky práva vyhradené.