Októbrová nočná obloha

| aktuálne na oblohe

Listy na stromoch začínajú nadobúdať zlatistú farbu, a to pre nás, milovníkov nočnej oblohy, znamená jediné. Čas, ktorý na pozorovanie máme sa každým nasledujúcim dňom predlžuje.

Nad našimi hlavami uvidíme v mesiaci október mnoho objektov a úkazov, z ktorých ten najvýznamnejší je určite čiastočné zatmenie Slnka, pozorovateľné na Slovensku počas celého jeho priebehu. Planéty okrem Venuše majú stále veľmi dobré pozorovacie podmienky, uvidíme jednu kométu, meteorické roje Orionidy a Leonidy. Nadšencov astrofotografie potešia objekty hlbokého vesmíru, ako napríklad hmlovina Bublinka a Klepeto homára v súhvezdí Kasiopeja.

(pozn.: všetky uvedené časové údaje sú pre polohu Stredné Slovensko a SELČ)

Ilustračné zatmenie Slnka

Ilustračné zatmenie Slnka (foto: Zdeněk Bardon, spracovanie: M. Grnja)

Zatmenie Slnka

Na našom území si užijeme 25. 10. čiastočné zatmenie Slnka, najvýznamnejší astronomický úkaz v tomro roku, ktoré je 55. zatmením zo série saros 124. Bude viditeľné v Európe, severovýchodnej Afrike, na Strednom východe, v západnej Ázii a maximum 82 % nastane v strednej časti Ruska. Z nášho územia bude zatmenie pozorovateľné v jeho celom priebehu: Humenné – začiatok 11:17 s maximom 12:27 takmer 50 %, Bratislava – začiatok 11:16 s maximom 12:21, 42 %.

Planéty

Merkúr a jeho ranné pozorovanie je najvhodnejšie z tohto roka práve v októbri. Začiatkom mesiaca vychádza takmer hodinu pred Slnkom s 1,3 mag, jasnosť sa postupne zvyšuje a 8. 10. sa nachádza v najväčšej západnej elongácii (18°) s -0,5 mag. V pribehu mesiaca sa jeho jasnosť zlepšuje, ale jeho uhlová vzdialenosť od Slnka sa zmenšuje. Koncom októbra dosiahne -1,1 mag a vychádza už len hodinu pred Slnkom.

Venuša s -3,9 mag sa uhlovo nachádza blízko Slnka, a preto bude ťažko pozorovateľná. Začiatkom mesiaca vychádza len o polhodinu skôr ako Slnko, 20. 10. je od Zeme najďalej a 22. 10. sa nachádza v hornej konjunkcii.

Mars sa nachádza v súhvezdí Býk a bude po Mesiaci a Jupiteri najjasnejším objektom na nočnej oblohe (-0,6 až -1,8 mag). 15. 10. bude Mars v konjunkcii s Mesiacom (3,3°), ale tá nastáva cez deň, preto sa oplatí pozorovať predchádzajúci večer po ich východe. Dňa 30. 10. je Mars v zastávke a začne sa pohybovať spätne (k západu).

Jupiter je po septembrovej opozícii stále dobre pozorovateľný (-2,9 až -2,6 mag). Začiatkom mesiaca je na oblohe takmer počas celej noci a koncom októbra zapadá o štvrtej hodine rannej. Dňa 8. 10. bude v konjunkcii s Mesiacom v splne (2,5°).

Saturn sa nachádza v severovýchodnej časti súhvezdia Kozorožec, podmienky jeho pozorovateľnosti sa mierne zhoršujú (0,5 – 0,8 mag). Začiatkom októbra zapadne po 2. hodine rannej. Dňa 23. 10. je v zastávke a začne sa pohybovať v priamom smere. Za dobrých pozorovacách podmienok nájdeme v blízkosti Saturna jeho mesiac Titan (8,5 až 8,7 mag) a do 11 mag aj Dione, Tethys, Rhea a Japetus. Konjunkcia s Mesiacom 5. 10. bude pomerne nevýrazná.

Urán sa nachádza v juhovýchodnej časti súhvezdia Baran (5,7 až 5,6 mag). Dňa 12. 10. sa dostane do tesnej konjunkcie s Mesiacom a bude sa nachádzať len 4′ od južného okraja Mesiaca, no konjunkcia nastáva až ráno.

Neptún sa nachádza v severovýchodnej časti súhvezdia Vodnár s výbornými pozorovacími podmienkami (7,8 – 7,9 mag), nakoľko v polovici septembra bol v opozícii. S Mesiacom bude v konjunkcii 8. 10.

Trpasličie planéty

(134340) Pluto sa nachádza v západnej časti súhvezdia Strelec, podmienky na jeho pozorovanie sa zhoršujú, bude mať 14,4 mag. Začiatkom októbra zapadne už 2 hodiny pred polnocou. Dňa 8. 10. je v zastávke, začne sa pohybovať priamo a v tom čase je len stupeň od hviezdy SAO 188667, ktorá nám uľahčí hľadanie pozorovacieho poľa, musíme však použiť ďalekohľad s priemerom aspoň 30 cm.

(1) Ceres sa nachádza v súhvezdí Lev a má zlepšujúce sa podmienky na pozorovanie, jej vzdialenosť od nás sa zmenšuje a tak zjasňuje (8,8 až 8,6 mag). Začiatkom októbra vychádza 3 hodiny po polnoci, koncom mesiaca už o hodinu skôr.

Asteroidy

Najjasnejším asteroidom bude (4) Vesta, ktorá sa nachádza vo východnej časti súhvezdia Kozorožec.  Po augustovej opozícii sa jej vzdialenosť od nás zväčšuje a jasnosť poklesne až na 7,8 mag. Dňa 7. 10. je v zastávke, začne sa pohybovať priamo, a pred koncom októbra sa presunie do Vodnára. Druhým najjasnejším asteroidom bude (2) Pallas, ktorá sa dňa 9. 10. bude presúvať len 6′ od najjasnejšej hviezdy oblohy Sírius (-1,5 mag).

Kométy

Pod 10 mag sa dostane kométa C/2022 E3 (ZTF), ktorá sa nachádza v súhvezdí Severná koruna.

Meteorické roje

Najaktívnejším z októbrových rojov sú Orionidy (ZHR 20), ktorých materskou kométou je 1P/Halley, podobne ako u májových η Aquaríd. Pozorovacie podmienky sú dobré, počas maxima 21. 10. je Mesiac pred novom. Relatívne aktívnym zdrojom sú aj Drakonidy (ZHR 10) s maximom 9. 10., no Mesiac je v splne. Z pozorovateľského hľadiska sú teda druhým zaujímavým októbrovým meteorickým rojom Leonidy (ZHR 10), Mesiac je po poslednej štvrti a tak bude oblohu presvetľovať až v druhej polovici noci, asi 2h po východe radiantu.

                                                         NGC 7635 Hmlovina Bublinka

NGC 7635 Hmlovina Bublinka (foto: Miloš Obert)

Astrofotografia

Pre astrofotografov bude určite najzaujímavejším úkazom spomínané čiastočné zatmenie Slnka. S použitím správneho pozorovacieho vybavenia (solárny teleskop, solárny filter) sa určite oplatí urobiť si deň voľna a využiť potenciál tohto úkazu. Dúfajme, že počasie nám astrofotografom v tento deň dopraje. Astrofotografia hlbokého vesmíru nám v októbri ponúka:

C 19 alebo IC 5146 otvorená hviezdokopa spojená s emisnou hmlovinou Zámok v súhvezdí Labuť,

NGC 7293 planetárna hmlovina Helix v súhvezdí Vodnár

NGC 7320 skupina galaxií Stephanov kvintet a NGC 7331 skupina galaxií Solisko v súhvezdí Pegas

C 9 difúzna hmlovina Jaskyňa v súhvezdí Cefeus

NGC 7635 emisná hmlovina Bublinka, M 52 Hviezdokopa Soľ a korenie a Sh2-157 emisná hmlovina Klepeto homára v súhvezdí Kasiopeja

Matúš Trembáč

© 2021 Slovenský zväz astronómov. Všetky práva vyhradené.