Piatkové vesmírne doobedie

| aktuality

Piatok je obľúbeným dňom pracovného týždňa, majú ho radi nielen pracujúci, ale rovnako aj žiaci a študenti. O to viac sa však na prvý májový piatok tešili žiaci 3. A Základnej školy v Častej,  malebnej dedinky na úbočí Malých Karpát. 

Pani učiteľka Anička, po dohode so svojimi žiakmi, prejavila záujem o prednášku o vesmíre a pozorovanie. Na výlet do vesmíru nám dokonca poskytla celé dopoludnie.  Žiaci boli „vyzbrojení otázkami“ a dobre pripravení na interaktívnu spoluprácu. Tri a pol hodinový program bol plný nových poznatkov a zistení.  Deti formou hádaniek a indícií detailnejšie spoznali celú Slnečnú sústavu, na 2D modeloch planét a Slnka mohli porovnať prekvapujúco malé veľkosti planét voči našej životodarnej dennej hviezde. Na trojrozmerných modeloch sme si názorne ukázali napríklad zatmenie Slnka. Žiaci sa dozvedeli, že meteor, meteorit a meteoroid nie je to isté a ako súvisia s vlasaticami. Jednou z najzaujímavejších aktivít boli experimenty s laserovým ukazovadlom a zrkadlami. Lom svetla deti zakúsili pri pozorovaní okolitého sveta cez rôzne šošovky, sklenené hranoly, kaleidoskop a viacero typov ďalekohľadov, od tých bežných až po hvezdárske. S radosťou nahliadali do vnútra ďalekohľadov aby lepšie pochopili, čo sa v ňom deje, ako sa svetlo v zrkadlovom ďalekohľade odráža. Experimenty s viacerými šošovkami mnoho detí pri pohľade na svojich kamarátov veselo rozosmiali.  Ku koncu prednášky mali možnosť deti porozumieť niektorým súhvezdiam na hviezdnej oblohe a následne si nakresliť vlastné súhvezdia ako napríklad Lev, Jednorožec, Veľká medvedica, Orol a pod. V krátkosti sa deti zoznámili aj s pojmami  „park tmavej oblohy“ či „svetelné znečistenie“.

Aj keď neradi, museli sme sa rozlúčiť. Teta „astroučiteľka“ školákov potešila darčekmi, všetci dostali hvezdársku magnetku, pexeso, nálepky a astronomický preukaz s pečiatkou... Milá pani učiteľka Anička pre svojich žiakov dostala viacero krásnych plagátov s vesmírnou tématikou, ktoré budú deťom pripomínať doobedie strávené nielen vo svojej vlastnej triede ale i v celom vesmíre.

Aká by to bola návšteva hvezdárov bez pozorovania hvezdárskymi ďalekohľadmi a zvlášť vtedy, keď bolo krásne jasno... Nuž a tak sa v areáli školy pri pozorovaní Slnka vystriedala takmer celá škola ako aj skupinka z materskej školy. Pozorovanie bravúrne zabezpečil Miloš Obert, predseda SZA, ktorému som sem-tam popri svojej „práci“ s deťmi v učebni asistovala aj ja. Miloš doviezol dva ďalekohľady a tak si všetci pozreli nielen Slnko s krásnymi veľkými škvrnami, ale Luntom aj protuberancie po celom obvode disku. Ej veru, to bolo radosti! Aj keď zo školy doniesli stolček, predsa bolo potrebné niektoré detičky podržať na rukách. Miloš si teda poriadne „pocvičil“. Deti už vedeli, že Slnko je horúce, že sa len tak do ďalekohľadu pozerať nesmie, no s dobrým filtrom to bolo bezpečné. Popri „cvičení“ však bravúrne odpovedal aj na spŕšku otázok od detí od 4 do 14 rokov. A to nielen o Slnku či tom čo na ňom videli ale aj ďalekohľadoch a všeličom inom.

Vďaka tejto dobrovoľnej aktivite astronómov amatérov sa mohlo „dotknúť pohľadom na Slnko“ vyše 200 detí,  všetci boli nadšení, mali z pozorovania zážitok a budú naň dlho spomínať. Nuž a tak neprekvapili otázky: „Teta, ujo, a prídete k nám ešte?“-

Ľubka Hujsová

 

Tu sme ako v strede našej sústavy, každý si vybral planétu...

 

Tak toto je obloha a my sem dáme súhvezdia...

 

Kuk do ďalekohľadu, možno z nich rad budú hvezdári...

 

Šťastné detičky a spokojná pani "astroučiteľka"

 

Aha, ty si malinký, teba podvidnem

 

Fíha, veď na okraji sú výbuchy...

 

 

© 2021 Slovenský zväz astronómov. Všetky práva vyhradené.