HAF 2023 – tradičné stretnutie nadšencov astrofotografie

| aktuality

Tento rok koncom apríla sa uskutočnil ďalší ročník workshopu astrofotografovania. Pod záštitou Hvezdárne a planetária M. R. Štefánika a nášho Slovenského zväzu astronómov nás čakali tri dni odborných prednášok a workshopov. Vybrali sme ideálny termín, kedy bol Mesiac v prvej štvrti, našli sme ubytovanie v prekrásnom prostredí pohoria Vtáčnik dostatočne ďaleko od rušivých zdrojov svetelného smogu...takže jediné, čo to mohlo prekaziť by bolo aprílové počasie, Áno, tušíte správne – pršalo skoro celý čas a keď nepršalo, tak bolo zamračené. Našťastie školitelia boli pripravení aj na tento prípad a mali pre záujemcov o workshopy pripravené už vopred nafotené dáta. A tak nič nebránilo tomu, aby sme sa po slávnostnom príhovore, ktorý mal Karol Petrík, vybrali na tri dni pútavých prednášok a workshopov od Slnka až k vzdialeným galaxiám.

Piatkový večer bol pod taktovkou prednášajúcich zo Slovenského zväzu astronómov - najskôr sa Marek HarmanHvezdárne v Banskej Bystrici vo svojej prednáške o širokouhlej fotografii s nami podelil o svoje dlhoročné skúsenosti – predstavil programy, ktoré používa na ich spracovanie, a pridal aj to, ako si správne nastaviť fotoaparát keďže astrofotografovanie si vyžaduje špeciálne parametre. Po ňom priestor dostali Miloš ObertMatúš Trembáč, obidvaja  rovnako zo SZA, ktorí nám predstavili Odroid ako alternatívu k Raspberry PI a aj na základe vlastných skúseností ukázali jeho výhody pri astrofografovaní.

Na záver večera síce mimo plánovaného programu, ale o to s väčšími očakávaniami sme privítali Petra Dolinského zo Slovenskej ústrednej hvezdárne v Hurbanove. A ak náhodou neviete, čo má Peter spoločné s netopiermi, a ako sa dajú "počúvať" meteory, tak presne toto sme sa dozvedeli v príspevku o infrazvukovom pozorovaní meteorov.

Sobotný program otvoril Jozef Trenčan, učiteľ fyziky na Gymnáziu v Modre. Mal veľmi zaujímavý príspevok o vizuálnom pozorovaní nočnej oblohy, ktoré urobil pre svojich študentov. A aby sa žiaci nemuseli tlačiť pri jednom teleskope, tak namiesto okuláru pripojili kameru a všetko si premietali projektorom priamo na stenu školy! Jediné čo k tomu môžeme dodať – viac takýchto učiteľov!

Po ňom si slovo zobral Pavol Kollárik.  Keďže väčšina z nás býva, pozoruje a fotí v presvetlených oblastiach zamorených svetelným smogom tak sme si radi vypočuli jeho prednášku „prečo len RGB v Bortle 4 – 5”. Na tematiku spracovania astrofotografií plynule nadviazal Drahomír Volný, ktorý sa venoval predstaveniu základných funkčností programu Pixinsight. Tento program je špecializovaný na spracovanie astrofotografií a Drahoš nás zasvätil do základných pravidiel spracovania tak, aby sme mohli v ďalších prednáškach a workshopoch pokračovať pri práci s týmto programom. Nechýbali ani jeho osobné skúsenosti a rady ohľadne dark, flat, bias snímkov a aj to, kedy je napríklad lepšie bias nepoužiť. Na záver nám dal ešte rady a jeho odporúčania ako sa nestratiť v tom množstve nafotených dát na diskoch – hlavne, keď sa k ním chcete dostať s odstupom napríklad jedného roku. O tom, že aj v amatérskych podmienkach sa dajú robiť astrofotografie na profesionálnej úrovni sa môžete presvedčiť na skvelej stránke AstroBook.sk, kde obidvaja pravidelne uverejňujú svoje astrofotografie. Na záver sobotného doobedia nám Dušan Plezl predstavil svoj vlastný program na prezeranie astofotografií vo formáte FITS a XISF, ktorý sa môže pochváliť takými vlastnosťami ako konverzia medzi formátmi, ich indexácia, štatistika – no veď to môžete posúdiť sami na jeho stránke.

Poobedie už patrilo workshopom. Keďže tento ročník si mohli záujemcovia vybrať z dvoch tém, tak sme sa rozdelili, a zatiaľ čo jedna skupina sa venovala spracovaniu Slnka a planét pod taktovkou Miloša Oberta a Matúša Trembáča, tak na druhom paralelnom workshope sa mohli ostatní naučiť pokročilé techniky spracovania „deep-sky object" (DSO) v programe Pixinsight, ktorého súčasťou bola aj prednáška Petra Juristu o úzkopásmových filtroch a odporúčaných postupoch pri spracovaní fotografií. O tom, že workshopy zaujali, svedčilo aj veľké množstvo otázok od účastníkov smerom na jednotlivých lektorov. Skvelou názornou ukážkou toho kam sa dá posunúť za päť rokov boli jeho príklady spracovania fotiek – ukázal nám ako spracoval tie isté fotky pred piatimi rokmi, a ako ich spracoval dnes – len ťažko sme verili, že to boli tie isté nafotené dáta. Večer k nám zavítali aj vzácni hostia z väčšej diaľky (a tú sú tiež „našinci") – najskôr Pavol A. Dubovskýhvezdárne v Kolonici predstavil najbližšie plány a projekty hvezdárne, vrátane plánovanej spolupráce s astrofotografmi (nemôžeme prezradiť viac, ale máte sa na čo tešiť...) a na záver všetkých pozval na KOLOFOTU, jesenné neformálne stretnutie astrofotografov. A určite z najväčšej diaľky docestoval náš zahraničný kamarát z Čiech Karel Kolomazník, aby nám porozprával o svojich astronomických výsledkoch s DSLR fotoaparátom, ktoré boli sprevádzané  množstvom jeho fotografií. Po oficiálnom programe a večeri sme pokračovali v diskusiách – občas viac, občas už aj menej súvisiacich s astronómiou až do neskorého večera.

Nedeľné dopoludnie otvoril Peter Habaj z hvezdárne v Hlohovci prednáškou o Mikulášovi Kopernikovi  s názvom „Človek, ktorý pohol Zemou“. Napriek tomu, že prednáška bola nabitá faktografickými údajmi a plná historiek zo života M.Kopernika, tak ju Peter nečítal ako encyklopédiu, ale všetko rozprával z hlavy a pútavo, ako keby s Kopernikom spolu vyrastal a boli celý život priatelia. Ak budete mať možnosť si ju ísť ešte niekedy vypočuť do hvezdárne určite to stojí za to! A po tomto výlete do histórie už nedeľné doobedie patrilo tradične súťaži v tom, čo sme sa za predchádzajúce dva dni naučili – spracovanie astrofotografie. Bola to skvelá príležitosť osvojiť si získané vedomosti a mať pri sebe lektorov, ktorí vám ochotne poradia alebo vás usmernia. Keďže v sobotu boli dva paralelné workshopy, tak sa aj v nedeľu súťažilo v dvoch disciplínach. Obidve ceny získali kolegovia zo Slovenského zväzu astronómov – prvú cenu za „spracovanie Slnka“ si odniesol Ivan Kmeťo a v „spracovaní DSO“ vyhral Marek Harman. Odmenou víťazom bola vzácna a limitovaná knižná novinka s názvom „Mojí milenkou je vesmír“ od legendy astrofotografie Zdeňka Bardona, ktorú im odovzdal za organizátorov Miloš Obert a Karol Petrík.

Vďaka všetkým lektorom a tým, ktorí HAF pripravili, mali sme tam jedinečnú možnosť sa za jeden víkend oboznámiť od návodov a postupov pre začínajúcich amatérov až po pokročilé postupy špecializované na konkrétne typy astrofotografií.

A ako HAF vnímala mladá generácia?

Adam:

„Program seminára sa skladal z mnohých rozličných prednášok, ale každý si ich mohol navoliť podľa toho, čo ho zaujíma a čomu by sa chcel venovať. Niektoré hodiny boli čisto teoretické, iné zase praktické. Jedna vec, ktorá ich podľa mňa spájala bola odbornosť, a na prednášajúcich bolo vidieť, že sa daným témam venujú už dlhšiu dobu, majú veľa skúseností, ktoré nám mohli odovzdať. Teda najmä ja, ako študent strednej školy som niektorým veciam nerozumel, ale vždy sa našiel niekto, kto mi pomohol porozumieť častiam prednášky. Sem-tam som si musel v hlave oprášiť poznatky zo školy a pozapájať mozgové závity, ale som rád, že som väčšine rozumel. Jedna vec, ktorá ma však mrzí je, že tento rok nám nevyšlo počasie a nemohli sme fotiť ani Slnko a ani nočnú oblohu. Dúfam, že budúci rok nám počasie vyjde a seminár bude zase o niečo iný, možno viac praktickejší."

Jasnú myseľ a oblohu!

Rastro

© 2021 Slovenský zväz astronómov. Všetky práva vyhradené.